| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Aș vrea să merg cu autobuzul dar nu știu cum, adică mă duc în stație să îl aștept, mă urc in el și după?
Când plătesc biletul? Înainte sau după? Mai întâi îi spun unde să mă lase?

Știu că pare o glumă, dar nu am mers niciodată cu autobuzul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mereu e așa. Statiile alea predefinite exista. Dar de exemplu intre orasul meu si o comuna apropiata (la cca 25-30 de km) sunt statii in care daca nu e nimeni si nu e nimeni sa coboare (nu spui unde cobori atunci cand urci), autobuzul nu opreste ca sa economiseasca timp.

Ar fi bine sa spuna si pana unde merge, ca la unele autobuze se cumpara biletul la urcare.

Nu toti au de a face doar cu atobuzele de oras unde cumperi bilet de la chiosc sau de la automat de bilete si il valideazi in autobuz.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" mihai5678 : să merg cu autobuzul dar nu știu cum..."

ar fi trebuit să intrebi mai intâi cum poți recunoaște un autobuz? Dacă te urci in tren sau - doamne ferește - in vreun carusel?

| johnnny123 a răspuns:

Că nu ai mers niciodată cu autobuzul, asta aș fi dispus să accept. Poate ai locuit într-un sat fără autobuze.

Dar dacă ai trăit pe planeta asta, ar fi trebuit să știi măcar că autobuzul are un traseu și niște stații predefinite, nu-i spui tu unde să te ducă.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Nu mereu e așa. Statiile alea predefinite exista. Dar de exemplu intre orasul meu si o comuna apropiata (la cca 25-30 de km) sunt statii in care daca nu e nimeni si nu e nimeni sa coboare (nu spui unde cobori atunci cand urci), autobuzul nu opreste ca sa economiseasca timp.

Ar fi bine sa spuna si pana unde merge, ca la unele autobuze se cumpara biletul la urcare.

Nu toti au de a face doar cu atobuzele de oras unde cumperi bilet de la chiosc sau de la automat de bilete si il valideazi in autobuz.

| Brizbriz a răspuns:

"mă duc în stație să îl aștept"
nu, autobuzul vine direct la tine la usa exact cand ai tu nevoie big grin
"mă urc in el"
nu, te ridica el cu macarauahee hee

acum, asta e singurul raspuns serios, in toate orasele mari in care am fost, biletul se ia de la un ghiseu amplasat in statie, sau de la boutique-ul amplasat in statie, sau de la un automat amplasat in statie, sau (in Bucuresti) ai cartela magnetica in care poti baga bani de la boutique-urile STB, sau chiar singur, cu cardul bancar, on-line

din autobuz nu am luat bilet de la sofer decat in orasele foarte mici, unde firmele de transport nu isi permit sa aiba chestii prin statii

| RxTx a răspuns:

Imediat plătești cum te-ai urcat