| Teolps a întrebat:

Salutare! Daca imi pun telefonul pe modul avion, mai primesc mesajele de la Ro alert?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Vântulalb a răspuns:

Ma mira ce spune Alverto.
Eu si cand am telefonul inchis, daca exista alerta, suna de aud si vecinii.

| GPA a răspuns:

De aceea se numește mod avion. Modul avion oprește toate funcțiile GSM ale telefonului, semnalul nu se mai transmite și nu se mai primește, adică nu se mai propagă. Modul avion este utilizat pentru a preveni interferențele radio între aparatura de bord a avionului și dispozitivele ce emit un câmp sau un flux de radiații constant. Prin urmare, dacă folosești modul avion, nu, nu vei mai primi mesajele de avertizare din partea serviciului RO-Alert.

| Alverto a răspuns:

Salut
"Mesajul de avertizare utilizează rețelele de telefonie mobilă din România și poate fi difuzată numai pe telefoanele mobile conectate la rețea."
"Telefoanele mobile care sunt conectate doar la internet prin wireless, tabletele sau calculatoarele nu pot primi mesaje de avertizare. Condiția esențială este conexiunea la o rețea de telefonie mobilă din România."
Deci nu, trebuie sa ai datele semi pornite, adică ori ești conectat la internet ori la date doar că trebuie să ai cartela sau abonament de la o rețea mobilă cum ar fi Digi, altfel prin modul avion se blochează accesul la deschiderea datelor mobile și a internetului. Deci nu