| MrMalone a întrebat:

Salutare. Dețin un laptop Lenovo 330s-15ARR de la Altex, iar în configurația inițială are 4 GB ram și un hard foarte puturos de 1 TB.Din câte am citit laptopul ar avea și un slot m.2. Acum vă întreb și pe dvs. ce fel de slot m.2? Am căutat și pe site-ul de la Altex, am întrebat și în magazine la ei și tot degeaba. Niciun răspuns. Am înțeles că dacă ar fi m.2 sata nu ar merge un ssd m.2 pci express, acum nu știu ce să cred. Iar dacă îi fac upgrade-ul acesta și îi mai montez 4gb ram, risc să pierd garanția? cu toate că pot lucra fin fără să las vreo urmă. Mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la Suportul producatorului poti primi cel mai usor raspunsuri la intrebarile tale.
Pe site-ul producatorului sunt indicate si service-urile acreditate, unde se fac interventiile in garantie si post-garantie.
Pentru modificarea configuratiei - de obicei - nu trebuie sa platesti manopera, doar materialele.
Daca interventia se face la ei, acesta se mentioneaza in certificatul de garantie, dar daca intervine oricine altcineva atunci scoate produsul din garantie.

| NLS a răspuns:

Https://goo.gl/images/V7WK5W

Stai liniștit, nu exista M.2 SATA.
Exista mSATA, ceea ce e altceva, dar dacă laptopul e mai nou de 2014, foarte puține sanse sa mai aibă mSATA.
Daca sursa din care te-ai informat e corecta și laptopul chiar are slot M.2, poți pune o plăcută M.2 2242.
Dar cel mai indicat e sa ceri detalii producătorului, pe baza modelului exact.
Poți cauta în manual, dar uneori, ca și în cazul lui HP 650 G1, informația aceasta lipsește din manual, din motive de neînțeles. (oricum, foarte rar)
Suplimentar, poți arunca o privire în BIOS sau în Device Manager.
Important e sa nu cumperi nimic înainte de a fi sigur ca e M.2 sau e mSATA.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Garanția o pierzi dacă desfaci produsul. NU ai cum sa lucrezi astfel încât sa nu se vadă. Orice șurub primeste urme de uzura, iar unele mufe/fise sunt sigilate cu un fel de lac (cel puțin asa e în cazul laptopului meu).
Daca are prevazute usite la partea inferioara, pentru schimbat ușor RAM, HDD și SSD, nu pierzi garanția executând tu operația.

| Panamax a răspuns:

Lenovo este cel mai dificil de demontat fata de alte marci.
Nu ai cum sa nu lasi urme.Are sigiliu la un surub sub tastatura. Daca nu-l desfaci nu ai acces la hd sau memorie.

| laurczt a răspuns:

Daca este in garantie il poti duce la "Depanero" pentru ca ei sunt service autorizat Lenovo in Romania (singuri din pacate) iti cumperi ce ai nevoie dupa cum a spus si NLS si te costa 120 sau 140 de lei sa montezi o componenta (tu ai 2) sad asta daca nu vrei sa pierzi garantia. Si indiferent cat de "fin" ai lucra tu. iti spun sigur ca o sa se vada la garantie.