| Rapidistu47 a întrebat:

Salutare.
Mi s-a tot spus despre Windows 8.1 si ma gandesc serios sa fac trecerea de la 7 la 8.1, mai ales ca am dat si peste acest articol: http://windows.microsoft.com/......7-tutorial
Insa am cateva nelamurir:
1) Am niste documente (in format.png,.jpg,.psd,.ai,.rar) pe care nu vreau sa le pierd... Pot face cumva sa imi ramana in PC chiar daca trec la 8.1?
2) Daca am Win7 cu licenta (cumparat), va trebuii sa imi cumpar si Win 8.1?
3) Daca folosesc metoda despre care se vorbeste in acel articol, e ca si cum as reinstala windows-ul? Adica va trebuii sa sterg partitiile (daca vreau) si sa astept 1-2 ore sa se instaleze (nu ma deranjeaza daca trebuie sa astept un timp pana se instaleaza, vreau doar sa stiu daca astept la fel de mult timp ca atunci cand reinstalez windows-ul). :)
Multumesc.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La trecerea de la 7 cu licenta la 8.1 cu licenta trebuie sa cumperi licenta de 8.1. Insa daca treci de la 7 la 10, trecerea este gratuita pana la 29 iulie 2016, si poti reinstala de oricate ori Windows 10 pe acel calculator (Microsoft va sti ca ai activat Windows 10 pe el).

| SasNetRomania a răspuns:

Daca ai inca 7 si nu ai facut upgrade, in zilele noastre nu merita sa mai pui 8.1... doar 10 daca chiar vrei sa faci un upgrade.

1) daca faci prin metoda de sus, nimeni nu iti garanteaza ca raman fisierele...insa poti salva fisierele pe dvd-uri/stickuri/hard extern/cloud inainte de upgrade sau formatare.
Poti chiar sa mai faci o partitie in pc din disk management pentru a salva acolo ceea ce doresti, apoi formatezi/upgroadezi doar parititia cu windowsul.

2) DA, va trebui sa cumperi sau sa activezi cu un activator pirat acel 8.1! Microsoft ofera doar win 10 gratis la upgrade pana pe 29 iulie. Apoi pe bani.

3) 1-2 ore? ce pc ai dragule? eu formatez un pc in maxim 6 minute pe SSD sau 16 minute pe hard disk normal. Este un upgrade aceasta metoda data de tine, insa nu recomand... dupa upgrade apar probleme mari, erori rondom si programe care trebuie sa le reinstalezi/drivere.
e mai sanatoasa o formatare completa classica.

| Rapidistu47 explică (pentru SasNetRomania):

Apreciez ca tu mi-ai spus (acum o luna, cred) ca: "w10 nu e suficient de matur" si "tot ce faci la pc le transmite lor.". laughing
1) -
2) -
3)Ultima data cand mi-am reinstalat windows-ul am stat 1 ora si ceva (cu tot cu instalarea drieverelor/programelor de baza).

| SasNetRomania a răspuns (pentru Rapidistu47):

Cam asa este, lasa 7 inca 1-2 luni ca nu e foc.
3) da, cu tot cu drivere si softuri stai aprox o ora daca esti ordonat si sti unde le ai...