| iulian34 a întrebat:

Salutare prieteni. Am fost "angajat" de o societate sa le fac un BLOG. Acum ca le-am facut treaba nu stiu cati bani as putea sa le cer pe creatie si pe intretinere de acum incolo pentru ca tot eu voi fi acela care voi posta in continuare! Mersi.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Depinde de societate, de complexitatea blogului, de cine plateste hosting, domeniu, de frecventa de postare.
Cere separat banii pentru creare blog, urcat pe server, etc, si negociaza o taxa lunara de administrare, care sa implice publicarea in 24h a articolelor de cand primesti mail + eventual moderare comentarii. Aici poti sa mai adaugi ca le opresti spam'ul, etc happy
Ca suma depinde de relatia cu clientul, de cat de tehnic e, de ce bani dispune, aici tu cunosti situatia.
Sfatul meu e sa nu te intinzi ca suma lunara daca nu te pricepi la optimizare SEO, daca nu apare in google nu va avea vizite si nu'i va coneveni sa cheltuie mult doar ca sa aiba blog.
Bafta

4 răspunsuri:
| Coby a răspuns:

Nu prea stiu ce sa-ti raspund dar am o rugaminte la tine daca poti sa`mi postezi si mie un baner pe acel blog :d,, coby_4ever" este id meu contacteaza`ma si spune`mi daca poti sa faci asta s`au ori cine poate sa ma ajute si sa`mi posteze un baner la el pe site sau pe ori ce altceva

| iulian34 explică:

OK. Ei dispun de bani dar au vrut doar un blog pentru ca sunt obligati prin lege din cate am inteles, e o gradinita. La optimizare ma pricep si celelalte. Eu ma gandeam la un 50 lei pentru creare, iar pentru administrare, in functie de luna. Pentru lunile pline 50 lei iar in rest in functie de solicitare. Ti se pare OK?

| CataC a răspuns (pentru iulian34):

E ok, poti cere chiar 100 pentur creare daca au bani.
In alta ordine de idei, poti cere 3-400 lei pentru creare si administrare un an, nu risti sa se reorienteze.
Depinde mult de persoana cu care lucrezi, chiar nu te pot sfatui necunoscand persoana. Eventual pune si'un link in footer catre situl tau, in caz ca mai vor si alte grdinite.

| iulian34 explică:

Mersi mult pentru sfaturi!