| GreyShaw a întrebat:

Salutare, sunt în Germania de 2 luni, şi mi-am închiriat o garsonieră ( tag wohnen ) aş vrea să ştiu cei care sunt aici şi au trecut prin asta, ca să închid contractul, cum se procedează, cât durează?
Am plătit doar prima rată de 123 €
Vreau să ştiu dacă pot termina totul fără probleme

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca ai închiriat la negru în Germania, deci citește contractul și vei afla

| GirlOnline81 a răspuns:

Nu locuiesc in Germania, dar presupun ca se aplica aceeasi regula peste tot.
Depinde de contractul care s-a incheiat intre tine si proprietar (6 luni sau un an), iti poti obtine sau nu depozitul inapoi. Sigur ca poti rezilia contractul oricand, iar propietarul sa fie intelegator si sa-ti returneze acea suma, dar are dreptul sa n-o faca pe baza nerespectarii termenilor.