| M1hai a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o problema cu frigiderul, nu mai raceste deloc, ce poate sa aiba? sa nu ai fie freon sau ce happy dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ai pierdut presiunea în acest caz. Ai o fisură probabil în vaporizator, operaţia de schimbare, reîncărcare plus filtru costă destul. Mai ai o variantă de lipire cu adeziv rezistent la - 20 grade apoi reîncărcare dacă depistezi orificiul pe unde pierde agent. În acest caz scapi mai ieftin.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Dacă nu funcţionează motorul compresorului verifică releul de pornire şi termostatul. Dacă funcţionează ( se aude zgomot ) şi nu răceşte a pierdut presiune în instalaţie, respectiv agent de răcire - freon.

| M1hai explică (pentru Arthur):

Motorul functioneaza, dar nu raceste tare

| Arthur a răspuns (pentru M1hai):

Ai pierdut presiunea în acest caz. Ai o fisură probabil în vaporizator, operaţia de schimbare, reîncărcare plus filtru costă destul. Mai ai o variantă de lipire cu adeziv rezistent la - 20 grade apoi reîncărcare dacă depistezi orificiul pe unde pierde agent. În acest caz scapi mai ieftin.

| Emerad a răspuns:

De unde stii ca functioneaza motorul? El se poate auzi dar nu ai de unde sti daca baga presiune(ceea ce conteaza)

Poate are vreo fisura in instalatie si pierde freon. un por mic ceva.

Ce model e frigiderul? (anul fabricarii)

| faby1 a răspuns:

Vezi daca motorasul de jos mai functioneaza, daca nu mai merge du-l la reparat...(se aude un zgomot, daca nu iti dai seama)