| Bogdan201739 a întrebat:

Eu cand vreau pentru aceste meseri ce facltate trubuie sa fac: inginer aeeospatial chimist biolog fizizian si specialist it.

Si ce materi le-as putea face impreuna? gen la facultatea de stiinte sa fac si biologie chimie si fizica.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Slabe șanse sa găsești ceva pe inginerie spatiala la noi în tara, asta numai în străinătate dacă vrei. Chimist sau biolog poți deveni după ce termini facultățile de biologie, chimie, însă nu cad ce ți-ai putea găsi de lucru asa dacă nu te faci profesor. Dacă vrei ceva între ele, ar fi facultatea de bio-chimie, sau ceva tot pe biologie, dar la master. Ar fi o slujba foarte faina în domeniul cercetării (iarăși, nu la noi, dincolo sunt salarii foarte mari). Pe IT te poți duce dacă treimi o politehnica sau cam orice facultate de informatica, automatica și calculatoare, electronica și telecomunicații etc. Asta ar fi poate cea mai posibila la noi în momentul de fata. Sunt și scoli și angajatori buni.

| Bogdan201739 explică (pentru WhiteLife):

Nu fac bio-chimie ca materie.

Stiu ca profesoara mea de fizica si chimia a facut la nustu ce facultate de stiinte sau habar n-am ea a facut mai multe materi si ne-a spus ca sunt profile la care poti face mai multe materi si sa fac la facultate si bio si chimie si fizica

| LexiEla a răspuns:

Pentru chestia IT cauta la ASE
Poti da pe google numele meseriei si poti gasi si pentru celelalte.

| suntserios a răspuns (pentru LexiEla):

De ce sa caute ASE cand exista facultati de informatica, automatica si calculatoare, tehnologia informatiei?

| LexiEla a răspuns (pentru suntserios):

M.am gandit ca vrea si altceva decat ce e deja evident