| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU! Sunt la un liceu economic din Bucuresti. In aproximativ 2 luni ne vom muta in Germania si as vrea sa-mi dati cateva sfaturi. Ce se intampla cu scoala? Pot gasi un liceu economic cu predare in romana sau engleza acolo? Pot sta un an de zile acasa sa invat germana la un nivel bun si sa ma duc de la anul la un liceu german? Cum se face tranzitia de la o scoala din Romania la una din Germania? Multumesc mult!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista liceu cu predare in limba romana, in Germania!
In primul an cand ajungi acolo vei intra la un curs intensiv de lb germana, curs care va dura 1 an de zile.
Abia anul urmator, in sept 2023 tu vei intra la liceu si vei continua de unde ai ramas aici.
Practic vei pierde 1 an de zile timp in care vei invata germana si nu vei face liceul.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Violleta2022):

Există licee și cu predare în limba engleză. Germana e grea și nu e pentru toți. Nu toată lumea o poate învața perfect intr-un an cum ai spus tu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul151):

Acele licee cu predare in limba engleza sunt particulare si sunt Ma indoiesc ca parintii copilului astuia isi pot permite sa plateasca 20.000 euro pe AN, timp de 4 ani cat dureaza liceul.

Uite ca eu am fost nevoita sa invat germana si nu mi s-a parut deloc grea, fiindca odata ce-i inveti regulile gramaticale nu ti se mai pare deloc grea.
Iar licee cu limba romana in Germania, iti garantez ca nu exista!

| Anonimul151 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cam exagerezi. Nu e chiar 20.000 euro pe an. Cu siguranță e mai puțin. Și da, probabil sunt licee privare.

Fiecare persoană e diferită. Ție nu ți s-a părut grea, la alții da. Realitatea este că este o limbă destul de grea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimul151):

Da, probabil 18-19.000 pe an

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trimite videoul direct la știri ( sub anonimat total ), dacă te uiți pe YouTube la știri de actualitate ( in special la cele transmise de ProTv ), vei vedea, că, undeva la sfârșit oferă un număr de telefon sau adresa de email / Whatsapp destinat trimiterii de către telespectatori al videourilor care ar putea deveni știri ( totuși, sfat : nu spune nimănui, poate doar familiei, neapărat! sau cineva de 100% încredere că tu ai trimis videoul! Pt siguranța ta, e cel mai sigur așa! În special, NU înainte de al vedea cu proprii ochi apărut în presă!

Sau, varianta 2, cum te-au îndrumat și alții, contractează sub anonimat Protecția animalelor - da doar adresa lui, nu și a ta - ( dacă i se vede fața, și nu există probleme de identificare a persoanei, oferă le adresa exactă, specificandule celor de la protecția animalelor că tipul e un adevărat pericol, iar tu nu poți riscă nimic )

| Anonimul151 a răspuns:

Există licee cu predare în limba engleză.

Germana e extrem de grea. Și nu cred că ai putea să o înveți la un nivel foarte bun într un timp scurt...

Poți căuta și pe net dacă există cu predare în limba romana.

Dar nu prea cred. Cel mai sigur în engleză există.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Tu glumesti, nu? Liceu economic cu predare in limba romana in Germania? Never ever.