| Cryssu95 a întrebat:

Voiam să întreb ce se întâmplă dacă nu îți ridici cardul bcr? Mi-am deschis un cont pentru salariu dar nu am mai fost să ridic cardul. Închid ei contul? Nu de altceva dar nu vreau să mă trezesc că am de plată la ei. Mulțumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Teoretic nu se întâmpla nimic. De închis nu se închide contul, cardul doar este atașat acestuia, nu depinde in vreun fel de ridicarea lui.
Totuși, fiind vorba de BCR, fa treaba pana la capăt. Daca vrei sa închizi contul, fa o cerere in acest sens si solicita si anonimizarea datelor, astfel peste ani te poți trezi cu datorii inventate. Vorbesc din proprie experienta, mie mi-au emis un card la 7 ani de la închiderea conturilor si îmi cereau si comisioane, din fericire aveam hârtiile prin care mi-au confirmat inchiderea

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cum iti iei salariul daca nu ti-ai luat cardul? De ce l-ai mai facut? Contul se inchide la cererea ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Un cont bancar nu se inchide decat la cererea ta personala.
Iar cardul il poti ridica oricand ajungi la ei la sediu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contul se inchide doar la cerere ta si daca nu faci asta te vor umple de comisioane in timp

| mihai69 a răspuns:

Bănuiesc eu că de fapt, tu ai vrut să întrebi dacă vei avea de plată ceva pentru acel card, chiar dacă NU l-ai ridicat de la bancă. Probabil nu vrei să închizi contul, asta ar duce la imposibilitatea angajatorului de a-ți mai face plata salariului.
Ei bine, da - plătești și dacă nu îl ridici, dacă așa e prevăzut în contractul pe care l-ai semnat cu mânuța ta.
Și nu văd care ar fi motivul să nu ridici acel card, dacă tot a fost emis. E mult mai comod să folosești un card pentru plăți decât să umbli cu bani prin buzunare.

| Claxon987 a răspuns:

Vei avea sigur de plata daca nu inchizi contul