| Yoanna8003 a întrebat:

Buna tuturor!

Mi-am făcut cont pe un site de CV-uri și uitând să dezactivezi abonamentul după perioada de proba, aceștia m-au taxat cu 90 lei.
Neputând să-mi ia banii de pe card, m-au contactat ieri că indiferent daca închid contul eu am aceasta sumă restanta și trebuie plătită.

Le-am lăsat nenumărate mail uri sa ii întreb ce se întâmplă dacă nu plătesc, dar nu îmi răspund cu nimic concret și doar pe langa subiect.

Întrebarea mea ar fi aceasta, ce se poate întâmpla dacă nu vreau sa le plătesc plata restanta, eu nemaifolosind vreodată serviciul lor?

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai citit "Termene si conditii" a site-ului?
La orice site care functioneaza cu servicii contra cost esti obligat sa platesti pentru serviciile folosite.
Daca nu platesti, risti sa fii sanctionata: de la inscrierea pe lista neagra (a rau-platnicilor) pana la actionare in judecata si executare silita.
Intrucat suma datorata de tine este relativ mica (sub 20 euro), firma probabil nu te va actiona in judecata, "doar" te va inscrie pe liste de rau-platnici (care poate fi dureros, cand vrei sa iei ceva in rate, sa faci un credit sau chiar si un abonament de telefonie etc.).

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intampla sa te dea in judecata si, dupa ce obtin hotararea definitiva, sa te execute silit. In asemenea caz vei plati mai mult decat dublul sumei, la aceasta se vor adauga cheltuieli de judecata si de executare silita.
Te sfatuiesc sa achiti suma respectiva, mai ales ca este o suma mica si o datorezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ei te pot actiona in judecata si pot castiga, fiind obligat prin lege sa le platesti serviciile de care chiar ai beneficiat.

| goguPatent a răspuns:

Nu există așa ceva. Orice abonament online care nu poate lua taxa pur și simplu închide contul și aia e. De aia se plătește în avans.

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă e un site real, folosit, renumit etc, probabil vor putea să te de a în judecată dacă au datele tale necesare.

| Yoanna8003 explică (pentru Anonimul151):

Este nou, oarecum și da, este real.
Problema e că le-am zis să îmi spună ce se poate întâmpla și să mi trimita factura și răspund că pot vedea la întrebări frecvente sau termeni și condiții.
Dar nu i mai întrebăm dacă găseam răspunsurile acolo.
Mulțumesc frumos!

| Wr3nch a răspuns (pentru Yoanna8003):

Cum se numeste minunatul site?

| MihalacheMihai a răspuns:

Buna seara!
Sunt niste jepcari
Am pățit si eu așa ceva, am creat un cv la ei, am platit 10 lei si dupa 3 luni m-am trezit ca mi-au retras din cont lunar suma de 90 lei, toatal 270 lei
Abonamentul se creează automat! Asta este hoție, fără să-ți dai seama Tr trezești ca iti iau banii din cont
In cazul meu mi-au luat banii 3 luni pana am sesizat si am blocat contul, le-am scris si m-au dezabonat
Le-am cerut banii inapoi si au spus ca ca nu restituie nimic, fiind abonat automat la ei!
Am sa fac reclamație la protecția consumatorului, la politie si evident ca voi face reclama negativă pe internet si oriunde apar acești țepari ca sa informez si pe altii sa nu fie pacăliți cum am fost eu. Se pare ca este bine pus la punct acest site CVmaker.ro pentru a stoarce banii de la clienți fără ca aceștia sa-si dea seama sau cand este foarte tarziu!

| Jsol a răspuns (pentru MihalacheMihai):

Buna seara! La fel am pățit și eu. Oare ați reușit să depuneți plângere la opc/politie? Ați rezolvat ceva?
Mulțumesc.

| anad119 a răspuns (pentru MihalacheMihai):

Buna seara! fix la fel am patit si eu? am. platit un cv pentru altcineva pe 15. ianuarie a. c... si m-am trezit acum, in martie. ca mi-au luat 3 sume de 90 lei. si la fel, mi-au spus ca NU MI SE RESTITUIE NIMIC? Ati rezolvat ceva in sensul acesta? V-ati recuperat banii?
Va multumesc pentru sfat...
astept un raspuns, daca se poate. pe : anad119@yahoo.com
O seara buna!