| Doridd a întrebat:

Saluuut. Am o intrebare. Unele piese pentru PC ca placa video, procesor, placa de baza etc pot fi asamblate doar in unele tipuri de carcase (ma refer la carcase mari, nu la cele mici ) sau majoritatea pieselor merg in aproape orice tip de carcasa (referindu-ma tot la cele mari )? Intreb pentru ca NU MA PRICEP, in caz ca vreti sa faceti misto -.-.

Răspuns Câştigător
| H5K a răspuns:

Pai, totul tine de placa de baza, vezi ce "Format" are, exista ATX, mATX si mai sunt...dar cele căutate sunt acelea 2, in specificații la carcasa vei vedea "Placi de baza compatibile" si iti scrie ce format de placa de baza poti monta pe carcasa. Succes, salut!

| Doridd explică (pentru H5K):

Faza e ca eu am o carcasa, goala, si am zis ca sa nu-mi cumpar alta, ca tot o am p-asta si nu stiu cum se numeste carcasa... Nu pot afla cumva. >.>? placa de baza este mATX.

| Doridd explică (pentru H5K):

MATX inseamna,, micro ATX ''?

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Placa de baza trebuie sa se potriveasca cu carcasa, adica sa incapa in ea. Restul componentelor trebuie sa se potriveasca cu placa de baza nu cu carcasa.

| Doridd explică (pentru Lioana):

Stiu, mersi de raspuns ^^

| Sebaseba33 a răspuns:

La cele mari nu ar trebui să fie vreo problema

| H5K a răspuns:

Da, micro atx, ideea e ca daca ai piesele poti încerca sa o montezi, chiar daca lipsește un șurub, adică e posibil sa nu fie carcasa mATX si doar ATX gen, poti monta... Dar nu o sa ai un șurub bănuiesc, eu am un pc care sta placa de baza in 3 șuruburi nu e problema.

| Doridd explică (pentru H5K):

Am gasit vechea mea placa de baza din carcasa asta, si formatu ei e mATX, si placa de baza pe care am comandat-o are acelasi format, deci presupun ca nu am probleme, mersi de ajutor ^^

| H5K a răspuns (pentru Doridd):

Nu ai pentru ce man, o zii buna.