| tteo91 a întrebat:

Se poate sa scot o melodie dintr-un videoclip sau sa o stopez cumva sa nu se mai auda deloc,,, si sa pun alta melodie sa cante pe videoclipul ala... daca da, cu ce program se poate?

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

E greu de explicat, dar sa incerc. Deschizi programul, si cu drag & drop tragi in interiorul lui filmuletul caruia vrei sa-i scoti sunetul pentru a-l inlocui. Dupa asta tot cu drag & drop, tragi in interiorul programului si fisierul audio. In josul programului ai o bara de editare, prima linie este pentru video, acolo vei trage fisierul video ce trebuie editat si pe a 5-a linie, pui fisierul audio care vrei sa fie peste original. Odata puse cele doua fisiere, dai dublu click pe fisierul video tras pe prima linie, si dai click pe butonul de "mute" pentru a-i opri sonorul. Dupa ce ai facut asta, ai optiunea "Share" unde vei salva fisierul in formatul dorit. Daca in vei urca pe Youtube, programul are optiunea de "Upload to Web" -> Youtube HD. (alegi optiunea asta si astepti pana se face filmuletul, dupa care il poti urca pe Youtube).
Ca sa-ti dai seama despre ce bara vorbesc (http://ww1.prweb.com/......I2Web.jpg) -> prima linie e cea cu pozele (tu vei pune video), iar a 5-a e cea cu fisierele mp3 (tu vei pune audio, cred ca tot format mp3 ai).
Spor la treaba.

4 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Daca vrei sa nu te complici, incearca Camtasia Studio 7, este mai bun ca movie maker, nu este foarte profesionist, deci nu e greu sa lucrezi in el, si faci si video-ul la o calitate foarte buna.
Si daca vrei sa vezi cum faci chestia cauti pe net cum s-o faci, pentru ca este destul de facut, si dureaza ceva sa explici.
Incearca sa cauti "Put audio over video camtasia" sau ceva de genul, si gasesti.

| MenInShadow a răspuns:

Era sa uit.
Pe scurt, tot ce trebuie sa faci este sa descarci video-ul respectiv, sa-i dai sonorul la 0, si apoi doar sa adaugi melodia respectiva, sau ce fel de fisier audio vrei tu, peste, apoi sa salvezi si sa-l pui pe youtube.
Dar daca faci asta, s-ar putea sa primesti reclamatie de copyright si sa ti se inchida contul

| JustCosmin a răspuns:

Bineinteles ca se poate. Orice program de editare video poate face asa ceva. Poti incerca Windows Movie Maker sau Corel VideoStudio Pro X6. Eu "m-am jucat" cu Corel VideoStudio Pro X6 si e destul de usor de folosit pentru ce vrei tu (ai optiunea de a da pe mute sonorul original si peste video sa pui un fisier audio pe care il doresti).

| tteo91 explică (pentru JustCosmin):

Daca nu prea te retin, imi poti spune te rog si toti pasii care sunt, daca tot zici ca ai mai facut asta? merci

| JustCosmin a răspuns (pentru tteo91):

E greu de explicat, dar sa incerc. Deschizi programul, si cu drag & drop tragi in interiorul lui filmuletul caruia vrei sa-i scoti sunetul pentru a-l inlocui. Dupa asta tot cu drag & drop, tragi in interiorul programului si fisierul audio. In josul programului ai o bara de editare, prima linie este pentru video, acolo vei trage fisierul video ce trebuie editat si pe a 5-a linie, pui fisierul audio care vrei sa fie peste original. Odata puse cele doua fisiere, dai dublu click pe fisierul video tras pe prima linie, si dai click pe butonul de "mute" pentru a-i opri sonorul. Dupa ce ai facut asta, ai optiunea "Share" unde vei salva fisierul in formatul dorit. Daca in vei urca pe Youtube, programul are optiunea de "Upload to Web" -> Youtube HD. (alegi optiunea asta si astepti pana se face filmuletul, dupa care il poti urca pe Youtube).
Ca sa-ti dai seama despre ce bara vorbesc (http://ww1.prweb.com/......I2Web.jpg) -> prima linie e cea cu pozele (tu vei pune video), iar a 5-a e cea cu fisierele mp3 (tu vei pune audio, cred ca tot format mp3 ai).
Spor la treaba.