| cristina93 a întrebat:

Se pricepe cineva la coduri html? Vreau sa stiu ce cod imi trebuie ca sa pot scrie cu alt font textul, Comic Sans MS, Georgia etc.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu-ti pot scrie aici cod html pentru ca site-ul il interpreteaza direct, dar uita-te aici http://www.w3schools.com/CSS/pr_font_font-family.asp
cu integrarea... da-mi un pm daca nu te descurci

| xibalba a răspuns:

Formatarea caracterelor se face cu eticheta(tag-ul) Iti dau un exemplu
textul va aparea scris cu fontul arial si culoarea rosie

in loc de arial poti pune ce iti trebuie tie, ideea e sa le pui intre ghilimele si sa respecti sintaxa ce am scris`o acolo. Optiunea cu color poate lipsi, depinde de ce culoare vrei tu sa faci textul respectiv. bafta

| xibalba a răspuns:

textul va aparea scris cu fontul arial si culoarea rosie vad ca nu apare ce trebuie sa apara...

| ExpertHost a răspuns:

Cel mai simplu lucrezi cu. css. Creezi clasa in genul urmator:
. test { font-family:"Comic Sans MS";
font-size:12px;
color:red;
}
intr-un fisier style. css pentru care pui link in header-ul paginii html. Iti poti personaliza culoarea, font size si. depinde ce vrei sa mai lucrezi (font-weight, text-transform.) Sper sa ma fi facut inteles. Daca nu, da-mi PM si am sa incerc sa iti spun mai pe larg, depinde de nivelul tau de cunostinte in domeniul acesta.

| cristina93 explică:

Nu in wordhee hee
in coduri html...cum ar fi text ( asta e ca sa fie textul la mijloc)
imi trebuie un cod asemanator pentru font

| cristina93 explică:

Nu in wordhee hee in html

| cristina93 explică:

Experthost mesi, insa am nevoie de himl pentru ceva la scoala ^^ mersi oricum big grin

| LiLlYAnNe a răspuns:

Pai este simplu sa iti schimbi fontul textului. Pui pe "Arial" si cauti unde scrie "Comic Sans MS".