| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce este de facut daca pers. x a facut o cerere la scoala generala x pentru elibarea foii matricole cu motivul "continuarea studiilor", dar de doua luni nici un raspuns. Atunci cand au fost contactate,secretara este in concediu. Acum secretara a venit,suni dar bla bla, ca sa suni in alta zi si tot asa de doua luni o duce. Nu ma refer mine. Pun intrebarea in numele altei persoane care nu si-a terminat toata scoala generala si acum vrea sa continuie. Si daca nu eliberaza foaia risca sa piarda anul. Ce e de facut?

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Sa mearga personal acolo si sa nu plece pana nu o primeste. Si, pentru ca traim in Romania, un buchet de flori si o cutie de ciocolata ar putea urgenta eliberarea acelei hartii. Din pacate...

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Ce flori si ciocolata? I-am formulat eu o sesizare in format electronic catre ISJ. Seara depun sesizarea. Dimineata la ora 9 fix suna de la ISJ si spune ca se va rezolva in cursul zilei de azi ( adica ieri ). La ora 09:15 suna de la scoala respectiva. Fisa e gata si poate sa mearga dupa ea. Acum s-a rezolvat. Oricum, mersi. Ca sa ajungi la rezultate, in tara asta trebuie sa inveti unde sa lovesti.