| Anonimul674 a întrebat:

Stie careva cat costa sa editezi o carte (drepturi de autor, critici, pretul de editare, etc. )?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este o carte scrisa de tine ai doua posibilitati:
-Daca o publica o editura nu te costa nimic, dimpotriva o sa primesti o suma oarecare, stabilita cu editura.
-Daca o publici pe cheltuiala ta te costa tiparirea si costul il afli tratand cu o tipografie, este in functie de mai multe elemente.
Doar daca este o carte scrisa de altcineva se pune si problema drepturilor de autor, nu este o suma fixa, se stabileste prin negociere cu autorul sau persoana fizica/juridica care le detine.