| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca se poate arde un farad din ceramica de culoare alba scrie pe el soc 250 ma si are litera f are doi craci la un capat si la alt capat de la un laptop vechi cu ce as putea sa il inlocuiesc multumesc astept un raspuns urgent

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

laughing Farad? F vine de la "fusible"! O schimbi cu una identica, asta ca sa nu dai foc la laptop! (250ma)

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru K0sti):

Ai dreptate, da valoare sau semnal ce da piesa?

| K0sti a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Fusible

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru K0sti):

Da valoare sau semnal cand o masor la volmetru?

| K0sti a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

Tu esti intr-o ureche? In primul rand exprima-te romaneste si nu mai incurca termenii! "da valoare sau semnal"... ziceti ca de ce ma supar! Daca ti-am spus ca e o siguranta (o sarma, sau o rezistenta fuzibila pe post desiguranta, depinde), cum drac poti sa intrebi asa ceva? O sarma e o sarma! Daca e buna trebuie sa arate scurt pe aparat (cap de scala), daca e intrerupta nu arata nimic. Sigurantele se masoara pe Ohmetru, nu pe Voltmetru!