| bogdansh a întrebat:

Sunt angajat cu drepturi de autor si as vrea sa stiu daca mi se poate elibera o adeverinta de la locul de munca pentru a ma inscrie la medicul de familie.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Pai poti cere de la munca o adeverinta conform careia in fiecare luna ti se vireaza contributiile la asigurările sociale de sănătate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare.
si gatawinking
daca vrei iti trimit un model de adeverintawinking

| bogdansh explică (pentru drhotzu):

Multumesc,pana la urma m-am prezentat la contabilitate la mine la munca si am primit o adeverinta spunand aceeleasi lucruri pe care mi le-ai spus tu.

| drhotzu a răspuns (pentru bogdansh):

Cu placere!
dar de curiozitate, cu ce te ocupi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce inseamna "angajat cu drepturi de autor"?
Un angajat trebuie sa aiba contract individual de munca pe perioada nedeterminata sau determinata. Daca ai contract atunci vei primi adeverinta.

| andrei1237 a răspuns:

Desigur.