| Jxjdjd a întrebat:

Sunt clasa a opta și am avut în toți anii media zece la purtare. Anul asta mi s-a scăzut un punct. Dacă am media zece pe cei trei ani și media 9.5 anul asta îmi afectează admiterea la liceu? Nu vreau sa merg la militar

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu iti afecteaza admiterea

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti admis la liceu indiferent de note, esti admis chiar daca iei 1 si 1 la examene, chiar si daca nu te prezinti tot vei intra la liceu, pe locurile ramase libere.

| Jxjdjd explică (pentru anonim_4396):

Am note bune și ma descurc și la ambele materii de examen. Dacă am nota scăzută la purtare intru normal sau pe ultimele locuri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jxjdjd):

Media la purtare iti scade putin din media claselor 5-8, pentru ca se calculeaza la media anuala, asta e singura ei importanta privind admiterea la liceu.

| blackPug97 a răspuns:

Poti intra si pe primele locuri daca pe cei de la liceul la care vrei sa mergi nu ii deranjeaza...sunt licee care nu vor sa ia elevi cu nota scazuta la purtare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackPug97):

Nu liceele isi aleg elevii, ei sunt repartizati de un calculator in functie de fisele completate.