| cornculapte a întrebat:

Știe cineva cum se numește folia (sau ce-o fi) aceea lipicioasă care se folosește pentru a lipi materiale textile? Are lipici pe ambele părți, se pune între materialele care trebuiesc lipite și apoi se dă cu fierul de călcat ca să se topească lipiciul și să se lipească materialele. În engleză îi zice "fusible web", dar nu știu cum îi zice la noi. Bănuiesc că este și la noi, știu că se folosea un fel de bandă de-asta pentru tivuri, ca să nu mai trebuiască cusute. Știți cumva și unde aș putea să găsesc? Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| 26andrei26 a răspuns:

Banda dublu adeziva...asa se numeste

| cornculapte explică (pentru 26andrei26):

Mă refeream la cea care lipește materiale textile, e nevoie să dai cu fierul de călcat ca să se lipească și nu se găsește doar sub formă de bandă, ci și în bucăți mari, cât o coală A4 sau în suluri, ca folia de plastic folosită în bucătărie.

| 26andrei26 a răspuns (pentru cornculapte):

Oricat am cautat nu prea am gasit in Romania... doar chestii de genu http://www.amazon.com/......http?/s si in romana la fusible web ii zice ceva de genul tesatura fuzibila. sper sa gasesti ceea ce cauti!