| AnonimulRo a întrebat:

Un om normal cat timp se poate uita la soare ziua? Fara sa clipeasca, sa in chida ochii etc., folosind doar ochii.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pana orbeste.Nu este indicat sa te uiti direct in soare.

| PROTOTYPE a răspuns:

3-4 secunde

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Incercă si ai să vezi...
Glumesc! laughing
Nu incerca e periculos.
Mai mult de 1 minut nu cred că rezistă.
Bye! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar vreo 2 secunde, lumina este foarte puternica, oricine a incercat asta macar odata si dupa ce iti muti privirea ai senzatia ca vezi un cerc galben si nu mai vezi clar locul fix in care privesti timp de aproape un minut

| Lexi888 a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine e un punct verde, dar se mai intampla sa vad si un punct galben.

| AnonimulRo explică (pentru anonim_4396):

Deci, daca m-am uitat vreo 8-10 minute la soare, fara sa patesc ceva, fara sa vad un cer galben, vazand perfect clar fara defectii, as putea fi un supraom? Vorbesc serios acum, mi-am facut si un control la ochi si am vederea foarte buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimulRo):

Pai depinde momentul zilei in care ai privit, dimineata si seara razele soarelui sunt cu mult mai slabe, conteaza foarte mult anotimpul, iarna, toamna si primavara, soarele este mai slab, vara este foarte puternic

| AnonimulRo explică (pentru anonim_4396):

Pai, locuiesc intr-o zona unde inca nu a nins. Azi (si ieri) a fost ca primavara la ce soare si caldura era. Iar acest lucru am realizat atunci cand m-am uitam la scoala la amiaza, prima ora, cand eram plictisit si asteptam sa sune de pauza. Era ora 13:35 cand m-am uitat inainte de asta la ceas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, nu putem tine ochii deschisi cand ne uitam la un obiect fara sa clipim mai mult de 1 minut in medie. Pentru ca ni se usuca ochii si din cauza asta ne vine sa plangem.

Pentru ca se uita la soare, si nu la un obiect, timpul acesta devine mult mai scurt, pentru ca pe langa faptul ca ne orbeste, ni se usuca ochii mult mai repede. Astfel, Raspunsul final ar fi intre 3 si 10 secunde maxim.

Daca te uiti pentru o secunda sau 2 la soare si intorci privirea vei "orbi" temporar si vei vedea o pata alba oriunde ai privi apoi si oricat de mult te-ai freca la ochi, tot acolo ar fi pentru cateva minute.

Dar daca te uiti mai mult de cateva secunde, si rezisti(nu ti se inchid ochii) risti sa orbesti definitiv.

Sper ca te-am putut ajuta!

| Dan193 a răspuns:

Incearca si-ai sa vezi

| AnonimulRo explică (pentru Dan193):

Practic, tu ar trebui sa incerci asta pentru a-mi da raspunsul. big grin

| Dan193 a răspuns (pentru AnonimulRo):

Se pare ca ti-am dat un raspuns si fara sa fac asta

| AnonimulRo explică (pentru Dan193):

Dar nu este indeajuns raspunsul pentru a estima timpul pe care un om se poate uita la soare, folosind doar ochii. Pur si simplu ai dat un raspuns ce nu respecta intrebarea pusa de mine. Sa presupun ca nu ai niciun handicap, si te uiti cu ochi in soare, cat timp ai putea rezista, pentru ami da timpul exact?

| CartofiorDulce a răspuns:

Depinde de rezistenta ochilor fiecarui om.

| Hutzy95 a răspuns:

Sincer sa fiu daca te uiti fix la soare cateva secunde ca e lumina prea puternica si poti sa orbesti

| AlinIntreaba2Raspund a răspuns:

Mai ales vara, nu e bine sa te uiti la soare fara ochelari de calitate. In sezonul cald au loc si explozii solare. Probabil ca poate cineva sa stea 2-3-4 secunde cu ochii-n soare, ca sa zic asa, dar nu e sanatos

| Cooooooooooooooooooooooooooool a răspuns:

Euu una da. pot.

Am incervcat vreo 3 minute si nu mi sai intampalt nimcia.

| frosty98 a răspuns:

Nu e indicat sa faci asta deoarece poti orbi dar asa un om se poate uita la soare pana orbeste

| liviu29 a răspuns:

Cam 20 sec.

| WillJustDie a răspuns (pentru liviu29):

straight face incearca tu sa rezisti atat straight face

| Stere_Daniel_1986 a răspuns:

Ce vrei sa afli de fapt? Eu de ex fac sun gazing, yoga sun, stat cu ochi-n soare (incepi prima sedinda cu 10 secunde si adaugi 10 secunde la fiecare sesiune, am ajuns la 3 minute, adica 18 sesiuni), este bun pentru a te proteja de boli, este bun pentru glanda pineala(al treilea ochi) si pentru intuitie, etc. Dar nu am observat daca in timpul sesiunilor clipesc, nu conteaza chiar atat de mult atat timp cat deschizi la loc si isi continui sesiunea.