| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! am primit un mesaj acum 15 min de la nr 1868 (am abonament cosmote) in care scrie " Pt evitarea executarii silite achitati debitul restant in valoare de 744.06 RON si sunati de urgenta la 03721xxxxx EFG Retail Services."
crying! Sa sun, sau nu?
Am cautat despre RFG retail services si am aflat ceva cum ca ar fi o banca care are un logo ca al unei alte banci, si nu stiu, pe un forum se vorbea de o teapa...straight face Ce sa fac?worried va rog, ajutati`ma

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Sfatul meu e sa suni la cosmote si sa aflii despre ce este vb.
daca ai ajuns in pasul executarii silite inseamna ca ai primit acasa niste plicuri prin care erai informata ca datoria ta catre cosmote a fost vanduta unei firme specializate in recuperari creante.
in acele plicuri gasesti nr de telefon unde trebuie sa suni pentru a rezolva problema pe cale amiabila.
chit ca suni chit ca nu suni la nr ala tot intelegere amiabila se numeste.
pentru ca ei prin intelegere amiabila inteleg sa te streseze la telefon sa le dai banii si nimic mai mult. pe ei nu ii intereseaza scuzele tale pentru a nu le da banii.
ei vor doar banii si nimic mai mult.
Daca nu ma insel Cosmote apeleaza la CreditExpress care este valabil si la facturile de la Romtelecom.
Ai mare grija unde trimiti bani pentru ca poti ramane cu sumele restante neplatite si cu banii pierduti chiar daca tu esti de buna credinta si platesti in speranta ca nu te vor da in judecata.
dar cel mai bine suna la cosmote si afla despre ce este vb si mai ales de ce primesti chestii cu executari silite daca sti ca platesti cat de cat la timp.
Toate cele bune!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Comunică de îndată operatorului tău de telefonie mobilă, Relații cu clienții, apel gratuit la 1234 pentru securitatea numărului tău și a contului pe internet dacă ai. Nu da curs acestei "invitații" care te păcălește.
Dacă mai insistă astfel de "artificii" anunță și poliția cât și O.P.C.-ul!
Pa, pa.

| elena a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...este teapa!

| elena a răspuns:

Revin, ignora mesajul, s-ar putea, sa te sune si sa vorbeasca cu tine, nu purta nicio discutie, inchide telefonul imediat...acum, urgent suna la cosmote si spune ce ti s-a intamplat, schimba parola de la ei pentru siguranta. Eu am patit-o!

| Baton a răspuns:

Pentru "filipm2001" daca nu ai obiecte pe numele tau desi esti titular pe contract atunci acea firma de recuperari creante va apela la patrimoniul parintilor tai.si eu am zis la fel pana am vazut ca chestia asta s-a intamplat cu adevarat.norocul meu a fost ca nu eu eram cazul cu creante laughing ci un amic de al meu.

Pentru "Legiuitoarea" povestea cu "poliția cât și O.P.C.-ul!" nu are nici un sens si sti de ce?
pentru ca in momentul in care ai un contract nerespectat cea ce inseamna plata tuturor datoriilor respectiv abonamentelor nu au ce sa iti faca. nu te pot ajuta cu nimic.doar daca respecti contractul in totalitate si nu te abati nici macar 0.1% de la el atunci poti invita politia si opc-ul sa se bage in treburi din astea.dar cand esti chiar tu cu probleme atunci nu te ajuta cu nimic.
eventual raportarea catre opc a unei probleme care ti-a cauzat tie acea datorie sau a cauzat alte lucruri si nicidecum datoria ta directa catre retele de telefonie mobila sau agentii de recuperari creante.
Agentiile de recuperari creante sunt pentru mine niste infractori legali la fel ca si bancile, pentru ca apeleaza la tot felul de "trucuri" putin la limita legii pentru a obtine ce vor de la tine.

| filipm2001 a răspuns:

Pai daca nu ai datorie la ei, nu trebuie sa iti faci griji, este probabil doar o greseala sau o farsa. Daca ai datorie la ei, eu iti zic sa nu te alarmezi prea tare, ca te tot instiinteaza ei ani buni de zile cu mesaje, telefoane si scrisori, pana sa treaca la executare silita. Dar,... tu stii ce inseamna executare silita?
In urma unei sentinte judecatoresti (adica dupa ce esti dat in judecata si judecatorul ii da dreptate creditorului ca are de recuperat o suma de la tine), se recurge la executarea silita a bunurilor. Adica iti cam confisca ce ai doar pe numele tau (masina, casa) si scoate la licitatie publica bunurile confiscate pentru recuperarea prejudiciului.
Daca nu ai o masina sau vreun imobil pe numele tau, nu prea are ce sa-ti faca. Eventual sa se uite asa mai urat la tine laughing
Succeswinking

| Andrew_9035 a răspuns:

NUU sunaa e farsa si iti ia banii funda>?

| Elena-Andreea_Chirila_1989 a răspuns:

Si eu am primit astazi 8 mesaje de la 1868. diferenta e ca la mine sunt injurii la adresa mea, imi da de inteles ca ma cunoaste, locuri etc. E enervant. Am sunat la relatii cu clientii, sunt abonat cosmote si mi-au zis ca nu pot face nimic, ca trebuie sa ma duc la politie. E imposibil asa ceva!