| justanotherprettyface a întrebat:

Urgent. deci azi acum o ora au venit pompierii la mine la bloc nu stiu de ce, cert este ca au venit chiar daca nu era niciun incendiu. si acum am bagat uscatorul intr-o priza care facea flama inainte si miroase a ars. blocul este cam vechi. si ma gandesc ca in perete este un scurt circuit sau ceva de genul, nu ma pricep. miroase a fum priza aia. deci poate fi un scurt circuit?

4 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Dacă priza face flamă trebuie oprit curentul de la tabloul cu siguranţe, şi scoasă acea priză veche, şi înlocuită cu una nouă, şi acele fire vechi sînt undeva moi de aceea fac flamă, trebuie tăiate firele pînă unde dai din nou de sîrmă şi făcute contactele în noua priză, un electrician ştie cum trebuie făcută treaba.

| fif2002 a răspuns:

Baga in alta priza si cheama un electrician

| danco a răspuns:

Da, aproape de scurt... nu mai folosi priza aia. cheama pe cineva priceput ca sa iti refaca traseul la priza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate fi scurt deoarece ar fi sarit sigurantele. Momentan s-au incins firele, urmeaza incendiul sau scurtul.
Motivele pot fi : consumator prea mare fata de puterea circuitului sau a prizei. ( si prizele si circuitele se dimensioneaza pentru o anumita putere absorbita )
Steker defect, priza defecta cu contacte imperfecte. Posibil sa aveti o priza de la taraba, de 2 lei. O priza buna poate costa si 50 de lei.
Instalatie defecta. Circuite " inghesuite "pe tub, legaturi imperfecte in doza, circuite de CU legate cu circuite de AL.
Siguranta de la panou supradimensionata.
Parerea mea ar fi sa chemi un electrician sa verifice cap coada instalatia si aparatele.
Ps. Pompierii nu vin numai pentru incendii ( adolf )