| gabrielnegrila a întrebat:

Va salut, am o problema, va rog sa ma ascultati si sa-mi raspundeti serios.
Am fost astazi la Psihiatru pentru anxietatea mea ( frica de bacterii, microbi, spalat excesiv pe maini, etc ) eu credeam ca pot rezolva asta doar vorbind cu mine, dar mi-a oferit niste pastile sa le iau cica sa mi linisteasca creierul si abia apoi sa fac terapie.
Mi-a dat Xanax, sa iau jumate dupa amiaza si o pastila de Xanax seara plus Serotonina parca odata o pastila.
Si am inteles ca e periculos xanax si ca ma poate distruge.
Dar pe o parte ma gandesc ca ar trebui sa ascult de medic, ce credeti ca ar trebui sa fac.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"eu credeam ca pot rezolva asta doar vorbind cu mine"

nu, oricat de mult ar spune propagandistii psihologiei ca doar vorbind cu cineva il poti face sa scape de tulburari complexe cum este anxietatea, ei bine nu se poate astfel.
psihologia ar trebui utilizata doar auxiliar si sa vina in ajutorul si completarea psihiatriei!
este clar, atunci cand dezvolti o tulburare precum anxietatea, ca este nevoie in primul rand de tratament medicamentos!
insa si aici sunt foarte sigur pe ceea ce afirm, marea majoritate a psihiatrilor din Romania, fie din incompetenta fie din delasare, nu ofera un tratament corespunzator si personalizat asupra cauzei pacientului pe care il au in fata lor! pe langa aceasta, este cunoscut faptul ca un anume tratament la x poate face minuni dar la y ar putea avea nu doar efecte adeverse ci si un efect placebo!
totusi nu zic sub nicio forma sa intrerupi acest tratament! ci mergi cu el o perioada iar daca nu te simti bine esti liber sa mergi din nou la acelasi medic si sa ii ceri sfaturi si completari/modificari in tratamentul tau!

ia in calcul si faptul ca imbunatatiri nu apar peste noapte ci peste un anume timp dupa ce administrezi medicamente psihiatrice! in cazul depresiei de exemplu este stiut faptul ca primele rezultate bune apar abia dupa circa 14 zile de la inceperea tratamentului...cu atat mai greu pot aparea rezultate vizibile in cazul anxietatii, dar si aici depinde de mai multi factori, cat de veche este problema de exemplu!
anxietatea la fel si depresia sunt o forma de tulburare care necesita un tratament indelungat (minim 6 luni) si necesita sa ai o legatura stransa cu medicul tau!
sanatate multa!

| siriusblack98 a răspuns:

Nu zic sa nu asculti de doctor dar sa stii ca pentru ABSOLUT orice fel de problema te duci la psihiatru, nu conteaza cat de mica este, te trece direct pe pastile. Adica de multe ori nici nu sta de vorba cu tine sa vada " bai asta o fi sau nu nebun? O avea sau nu o problema suficient de grava cat sa il bag direct pe medicamente? " it pune o intrebare, maxim doua asa de complezenta si nici nu scoate ochii din dosarele lui si zice direct " mda, o sa iti dau sa iei pastile/te internam ".

| gabrielnegrila explică (pentru siriusblack98):

Si crezi ca ma pot lasa daca am luat doar jumate de pastila acum?

| siriusblack98 a răspuns (pentru gabrielnegrila):

Da, categoric. Si oricum, nu consider ca frica de germeni e ceva ce se trateaza cu pastile, mai ales xanax care e foarte puternic ( practic un drog ). Adica efectiv face dintr-un om sanatos cu o fobie la fel de normala ca cea de paianjeni/serpi/soparle/intuneric, unul semi-nebun dependent de pastile. D-aia nu suport psihiatrii. Astia nu trateaza oamenii, doar ii fac sa depinda de ei prin pastile si ii tin tranchilizati pe oameni indiferent cat de mare sau mica ar fi problema pe care o au.

| gabrielnegrila explică (pentru siriusblack98):

Crezi ca imi pot scoate fobia asta doar cu ajutorul unui psiholog?

| siriusblack98 a răspuns (pentru gabrielnegrila):

Eu zic ca atat cu ajutor din partea unui psiholog dar si cu efort din partea ta deoarece rolul unui psiholog este de indrumare dar tu trebuie sa pui in aplicare ceea ce te invata, cu siguranta o sa reusesti. Adica nu ma intelege gresit, nu sunt doctor, nu zic ca ala e prost ca n-am scoala si studiile lui dar nu cred ca frica de germeni/intuneric/soparle/serpi sau altele din aria asta se trateaza cu pastile. Nu esti schizofrenic, nu ai epilepsie sau alte boli mintale ori deteriorari ale tesutului nervos ca sa necesiti pastile si in special droguri precum xanax care da dependenta. Ar trebui totusi ca oamenii astia specializati sa faca diferenta si triajul intre pacientii cu anumite blocaje emotionale/psihologice si cei cu boli reale si serioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Că ar trebui sa ceri părerea și unui al doilea medic psihiatru sau să mergi la psiholog. El doar sta de vorba cu tine, nu îți dă pastile.

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA a răspuns:

Eu credeam ca glumesti in intrebarile cu frica bacterii big grin
Stai linistit ca au mai luat si altii si au supravietuit happy numa vezi sa nu fie ceva bacterii pe acele cutii de xanax laughing
Sanatate!

| Standt a răspuns:

"Mi-a dat Xanax, sa iau jumate dupa amiaza si o pastila de Xanax seara"
Oare ai inteles bine? Nu e cam mult intr-un timp scurt?
Stiu de la altii ca te face leguma. Dar, na, asculta de medic.

| gabrielnegrila explică (pentru Standt):

Si crezi ca ma pot lasa daca am luat doar jumate de pastila?

| Standt a răspuns (pentru gabrielnegrila):

Te poti lasa. Dar mai citeste o data schema de tratament. Si fa-l corect.
Daca nu ti-a dat scris, mai bine intoarce-te si intreaba. Ca altfel mai rau faci, nu tratezi nimic.

| gabrielnegrila explică (pentru Standt):

M am gandit mai bine si mai bine as face o psihoterapie.
Decat sa ma indop cu pastile, acum imi e frica sa nu se intample ceva daca intrerup tratatamentul chiar daca am luat doar o pastila

| Standt a răspuns (pentru gabrielnegrila):

Gandesti bine. Dar nu se intampla nimic dupa o pastila.