| NicVal74 a întrebat:

Va salut! as dori sa ma ajutati intr-o problema! vreau sa-mi pun filmuletele video full hd pe dvd-uri(blankuri),dar acestea sunt prea mari si incap putine si as dori sa-mi dati un sfat! daca le convertesc in format dvd cu program xtodvd pierd din calitatea imaginii, oricum cred ca incap mai multe si mai mult timp?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Formatul mp4 este - la ora actuala - ceea mai comprimata forma video.
Daca inregistrezi in format DVD, abia iti va incapea o ora de inregistrare, cu calitate mai redusa.
Pe un disc DVD poti pune filmele in format mp4 cu calitate mai buna, chiar si in format 4k, si incap ore intrgi de inregistrari. Evident, nu faci discul de format DVD sau video, ci copiezi fisierele pe el ca si orice alte date.

| mudokins78 a răspuns:

Asta nu e o soluţie neapărat... Ce format au filmuleţele?

| NicVal74 explică (pentru mudokins78):

Mp4 sunt facute cu Samsung j5 2015

| mudokins78 a răspuns:

Atunci lasă-le pe telefon, descarcă aplicaţia power director, şi uneşte-le pe toate într-un singur fișier (tot mp4).
Pe urmă ardele cu un dvd burner ca un întreg film.
Eu zic că e mai bine aşa.
Funda?