| superpissy40 a întrebat:

Vineri in jurul orei 11:00 trei colege din clasa s-au dus la cancelarie si au vorbit cu o profesoara daca putem sa plecam acasa si cand au venit ele in clasa au zis sa plecam cu totii.Si am plecat cu totii si dupa scoala eu o sun pe o colega si ea imi spune ca ne-a pus absente la cei care am plecat si ca doamna diriginta i-a oprit din drum pe ea(colega cu care am vorbit la telefon) si altii 5.Eu le-am crezut pe fetele care s-au dus la cancelarie ca plecam acasa.Problema e ca maine am romana(ora la care am plecat majoritatea clasei) si mi-e frica sa nu ma certe...Ce as putea sa ii spun doamnei?

Răspuns Câştigător
| Badgirl117 a răspuns:

Sfatul meu e sa-i spui doamnei diriginte fetele ce vau adus vestea asta falsa doar ca sa va puna intr-o lumina proasta.Nu a fost vina ta ca a vrut sa te pacaleasca pe tine si colegii sa-i! Si ar trebui sa discuti cu fetele ce au pus la cale tampenia asta pentru ca din cauza lor poti sa fi ascultata sau sa iti scada nota la purtare si nu-i corect..sau daca nu crezi in tine astfel incat sa iti impui propia opinie si sa spui adevarul profei despre toata faza asta atunci poti sa te dai ca esti bolnava, ca ti s-a facut rau, ca ai vomat sau altceva insa stii doar ca minciuna peste minciuna face ca totul sa se naruie.Si ar fi trebuit sa fi si tu mai cu bagare de seama! Sa intrebi fetele daca spun adevarul si sa rogi seful clasei sa clarifice asta.Gandestete.Este corect sa cazi vinovata de ceva ce stii ca n-ai facut intentionat sau nici macar n-ai fost inform, at corect.Un om bun este acela caruia i s-a dat sansa de a fi rau dar n-a fost.Lafel si tu.Gandestete si actioneaza impulsiv dar si intelept!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca ai facut o mare prostie, ca iti ceri iertare si promiti sa ai in viitor un co, portament decent. Si ai sa-ti accepti cu demnitate pedeapsa.

| Evolution a răspuns:

O problemă asemănătoare am avut-o şi eu doar că chiar toţi am plecat, pentru că doamna nu era în şcoala dar a venit între timp şi ne-a pus la toată clasa absenţe, am vorbit cu diriginta şi ni le-a motivat. Concluzie: spune-i adevărul şi vorbeşte cu diriginta

| IAmSoDifferent a răspuns:

Daca nu sunteti uniti poti spune adevarul ceea ce cred ca e cel mai bine. dar daca sunteti uniti nu vreti sa dati vina pe cine a mintit ca puteti pleca gasiti voi o minciuna cat se poate de buna.

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Spune-i frate ca aia ti-a spus ca poti pleca, si gata.De ce sa te temi? Si daca te cearta injur-o si tu in gand si vezi ca-ti trece supararea...

| fear1234567 a răspuns:

Ca a venit unul din parinti si te-a luat..si daca vrei poti spune ca e venit unul din parinti pentru ca iti era rau.

| xXFrappeGirl a răspuns:

Noi am facut aceeasi chestie, profa nu a venit pana la jumate si am plecatt, am fugit pe coridoare ca nebunii, iar directoarea s-a dus rapid la diriginta...
Noi toti credeam ca o sa ne scada nota la purtare, dar nu a fost asa.

Gandeste-te asa :

1. Nu ai fost singura implicata in toata chestia asta, ati plecat mai multi.
2. O absenta nu e nimic, stai chill.
3. Nu cred ca o sa te certe, mai ales fiind mai multi, va luati apararea unul la celalalt, puteti vorbii maine in clasa, si cadeti la un subiect comun...
Ba chiar puteti mintii aceeasi chestie. laughing)))

Pe deoparte ar fi trebuit sa mergi personal la profa., dar asa este situatia trebuie doar sa-i explici ce ti-au spus colegele tale. Daca aveti o diriginta intelegatoare va pricepe situatia! La urma urmei nu e atit de grav, eu tot am trecut prin asa ceva si rezolvat cu bine! Succes!