| grigor3 a întrebat:

Voi credeti in multi univers? cum sa putem exista in mai multe locuri, cand dupa ce murim simturile noastre mor odata cu noi?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suntem ca si calculatoarele sau telefoanele "destepte":
- in fabrica, intai se construieste /asambleaza aparatul fizic (hardware-corpul)
- inainte de finisare /nastere se incarca programele minim-necesare functionarii (BIOS-ul /ADN-ul)
- in timpul folosirii se incarca diferite programe /aplicatii respectiv se invata la scoala si in alte locuri in viata (software /cunostinte acumulate)
- informatiile adunate se stocheaza (in memorie sau creier)
- la uzura avansata, inainte de a se recicla, se scot informatiile utilizabile si mai tarziu, adunate in timpul functionarii si se transfera pe alt suport pentru stocare (poze, documente /"sufletul" omului)
- multimea imensa de materiale adunate si stocate de la multe aparate sunt accesibile si utilizabile ulterior si de alte aparate /oameni, la nevoie (se iau informatiile de la serverul central /sfatul zeilor)

Modele identice de aparate se fabrica multe, la fel si oameni si se plaseaza in diferite locuri /universuri, unde vor functiona /trai paralel, dar in conditii diferite ("lumi paralele").

| grigor3 explică (pentru Bula):

Pai si dupa ce mor nu am legatura cu acea copie, nu? adica dupa ce mor sa am constiinta asta in alta copie!

| Bula a răspuns (pentru grigor3):

Nu toate cunostintele, doar ce sunt importante pentru Univers.
De acolo se re-distribuie in alte corpuri /forme de viata, in functie de necesitati.

Exact cum pozele tale facute pe telefon le transferi pe un alt calculator inainte de a arunca telefonul la reciclare, iar pozele vor putea fi date la cei interesati (rude, cunostinte, cercetatori etc).

Universul Domnului este mare, noi suntem doar un aparat minuscul in el.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Chiar traind "aici", existi si in alte universuri. Macar une-ti in ordine ce se intampla cu tine atunci cand iti imaginezi ceva cu maxima claritate si memorezi actiunea, apoi, peste ceva vreme, traiesti exact ce deja ai trait imaginativ. Poti trai in trecut, sau in viitor, in simultaneitate cu existenta in "prezentul-actual"; dar... tot asa bine, poti trai constient si in alte "universuri" care nu au nimic in comun c Terra.

| ALGator a răspuns:

Parcă am înțeles că e vorba de copii autonome ale tale (un fel super-gemeni), nu că trăiești în mai multe corpuri.
Suntem prea mici să apreciem asta. Poate știința va găsi dovezi.

| grigor3 explică (pentru ALGator):

Adica eu nu am treaba cu clona aia ca sa inteleg, nu?

| ALGator a răspuns (pentru grigor3):

Exact. Nu ai cum să știi de ea. Dar ea poate avea o viață foarte asemănătoare cu a ta, poate gîndi la fel etc. Dar pot exista și diferențe.
Nu e prea nostim.