| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa iau un telefon Samsung galaxy s duos de la altex in rate telefonul costa 1000 de lei si pot face rate prin BRD sau ERB care banca credeti ca este mai buna si de ce? BRD are DAE 43.63% iar ERB 39.85%.vreau sa iau telefonul in 12 rate.si pentru cei care au Samsung galaxy s duos o parere? se mica bine? are probleme?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ERB este mai ieftina decat BRD-GSG dar tot scumpe sunt ambele. In mod normal DAE n-ar trebui sa fie peste 25%.
Vezi pe finzoom.ro un credit de nevoi personale, de suma de care ai nevoie si pe o perioada de 12 luni si alegi banca cu cea mai mica DAE.
Nu stiu daca stii, DAE inseamna dobanda anuala efectiva, de fapt un termen gresit deoarece inseamna costul anual efectiv, aici intrand toate cheltuielile cu creditul.

3 răspunsuri:
| albastrualb77 a răspuns:

Dar de ce nu intrebi nu poti sa iei direct din magazin in 10 sau 12 rate fara dobanda? si am vazut la cineva telefonul si mi-a zis ca se comporta bine, iti urez bafta la achizitionare si sa-l folosesti sanatos papa.

| Randal a răspuns (pentru albastrualb77):

Multumesc happyam intrebat in magazin big grin dar voiam s astiu care e mai avantajos BRD sau ERB?

| valentingb a răspuns:

Enorm! Super-extra-mega DAE, n-ar trebui sa fie peste 25%, 15 % e sa zicem, de bun simt. Vei plati peste 1400 de lei, stii asta, nu? Mai bine strange banii, nu cred ca ai ramas acum fara telefon, si nu te indatora atat de mult. Cand vei avea banii, peste 4-5 luni, telefonul oricum va fi mai ieftin.
Daca am invatat ceva in viata, e sa fug de banci, de imprumuturi si datorii.