| cal3star a întrebat:

Vreau sa imi cumpar din Anglia ( United Kingdom ) si vreau sa stiu daca mai trebuie sa platesc ceva la Vama in Romania.

Eu am mai comandat din SUA si plateam cam 25% ( TVA ) si mi se pare absurd...deci are cineva cunostinte?

Din cate am inteles in Europa nu se percep taxe, adica intre tari ( plus ca si RO si UK sunt membre UE )

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu platesti vama dar trebuie sa platesti contravaloarea produsului comandat + contravaloarea transportului( in caz ca nu este inclusa in pretul produsului )

| 0rlando a răspuns:

Transportul tot trebuie să-l plătești.

| cal3star explică (pentru 0rlando):

M-am referit decat la vama daca trebuie sa platesc...ca stiu ca trebuie sa platesc produsul si transportul

| 0rlando a răspuns (pentru cal3star):

Țările aderate la Uniunea Europeană sunt scutite de taxe vamale.