| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpăr hamsteri pitici.
Ce trebuie sa cumpăr. ce mâncare cusca etc?
Si ce ar trebui să cumpăr pentru imperechere?
Si cum fac la magazin sa imi iau mascul si femela?

Răspuns Câştigător
| lintemaria a răspuns:

Buna! Am si eu un hamster pitic Djungarian de aproape un an, uite cateva sfaturi pe care pot sa ti le dau. Nu ar trebui niciodata sa cumperi 2 hamsteri, chiar daca sunt fata si baiat. Sunt foarte teritoriali, e foarte complicat tot procesul de imperechere si decat daca esti breeder etic care s-a documentat mult timp pe chestia asta, nu ar trebui sub nicio forma sa iei mai mult de un hamster. Exista 2 specii mari si late de hamsteri: hamsterii pitici si cei sirieni, care sunt un pic mai greu de gasit in Romania. Hamsterii pitici au si ei mai multe specii, precum roborovsky, winter white, campbell dwarf, si alti hibrizi intre aceste specii. Chiar iti recomand sa te informezi mult legat de subiectul asta, pentru ca fiecare tip de hamster pitic are trasaturi foarte diferite si nevoi diferite. Daca esti vorbitor de engleza, sau stii pe cineva care iti poate traduce, exista multe forumuri si surse de informare pe internet, recomand hamster hideout, un forum international, si canale pe Youtube informative precum cel al Victoriei Raechel. TPU nu e o sursa asa sigura de informatii, si adoptarea unui animalut ar trebui sa aiba luni de documentare in spate, de aceea ar fi mult mai bine sa te informezi tu singur. Custile pentru hamsteri trebuie sa aiba cel putin 450 de inci patrati suprafata. Poti sa calculezi asta daca masori lungimea si latimea custii in inci si le inmultesti. Din pacate, in magazine nu se gasesc custi adecvate pentru hamsteri, asa ca iti recomand un tarc de plastic pentru iepuri sau bisoni, cu panouri solide, fara gratii. Hamsterii sunt animale majoritar nocturne care iubesc sa isi faca galerii si cuiburi in subteran, de aceea au nevoie de o cusca cu un singur nivel, foarte adanca, si cu o suprafata mare. De aceea custile de sobolani, papagali, soricei sau veverite nu sunt absolut deloc potrivite, pentru ca toate astea sunt animale carora le place sa se catere si au nevoie de o inaltime mare la cusca. Hamsterii in schimb au nevoie de adancime. Cusca poate fi umpluta cu paie pe care le iei de la petshopuri, ma refer la fanul acela bogat in vitamine hranit iepurilor. Are nevoie de o roata mare in cusca, cu o suprafata solida, fara gratii de metal, si multe cani sau cutii in care se poate ascunde. Are nevoie de un mediu foarte linistit, pentru ca ei pot muri de la stres, deci daca ai orice alt animal care face zgomot nu ti-as recomanda deloc. Poti sa gasesti o cusca potrivita pe eMAG, cautand "cusca panouri plastic". Cea pe care o am eu a costat 140 de lei, vine cu multe panouri pe care le poti asambla in ce format vrei tu, eu am facut cusca din 4 panouri puse intr-un patrat, iar din restul am facut un tarc in care pot sa ma joc cu hamsterul meu fara sa imi fac griji ca poate sa scape. Legat de mancare, hamsterii sunt omnivori, nu erbivori, cum cred multi, si au nevoie de o dieta ff variata, care sa contina seminte, graunte si legume. Trebuie sa te documentezi foarte mult aici, pentru ca seminte de floarea soarelui si nautul sunt foarte bune pentru ei, dar migdalele ii omoara, castravetii sunt super si daca le dai rosii au murit. Daca mai ai nevoie de orice informatie poti sa ma intrebi, nu sunt o specialista in domeniu, dar am facut luni de cercetare inainte sa imi iau hamsterul, si de aceea si are viata buna pe care o are acum. Nu ti-as recomanda sa iti iei un hamster la momentul actual, pentru ca tot ceea ce ai intrebat ar trebui sa gasesti prin documentare din surse sigure, nu de la straini de pe TPU care ar putea foarte usor sa spuna fix opusul adevarului. Si in absolut niciun caz, te rog nu lua 2 hamsteri. Cunosc personal cazuri, cand prietenii mei nu m-au ascultat si au luat perechi de 2 sau chiar 3 hamsteri, in mai putin de 2 saptamani erau morti. In salbaticie, acestia pot forma in cazuri rare in anumite specii colonii, dar acum hamsterii sunt niste animale pastrate majoritar in captivitate si si-au pierdut aceasta abilitate si acest reflez natural. Din acelasi motiv am zis ca hamsterii sun "majoritar" nocturni sau crepusculari, deoarece din cauza multor breederi care nu actioneaza in mod etic si ii cresc intr-un mediu cat mai ieftin si artificial, isi pierd aceste trasaturi, si pot deveni si diurni. Hamsterii nu sunt "animalute de copii" sau "animalute de incepatori", un suflet de animal valoreaza la fel indiferent de specie, si abuzul unui animal nu poate fi justificat de dezinformare. Nu stiu cati ani ai sau daca ai mai avut un animal inainte, dar te rog sa te informezi constant, mereu afli ceva nou care intr-un fel sau altul ar putea imbunatati viata animalutelor tale, dar toate astea trebuie stiute cu mult inainte sa te gandesti macar la achizitionarea unui hamster. Si in ABSOLUT niciun caz, nu imperechea 2 hamsteri.

2 răspunsuri:
| Alinailies a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la un magazin cu astfel de animale.
Acolo au custi, mancare si tot ce - ti trebuie

| lintemaria a răspuns (pentru Alinailies):

Buna, din pacate nu sunt de acord aici, majoritatea magazinelor cauta sa isi vanda propriile produse, normal, si asta nu ar fi o problema, dar cand custile vandute sunt de 5 ori mai mici decat ar trebui sa fie si "mixul" cu mancare consta in doar 3 tipuri de seminte, atunci apare o problema. Magazinele au de obicei foarte multe tipuri de animalute si nu e rezonabil sa te astepti de la un simplu angajat sa te informeze, ca un om responsabil si intreg la minte trebuie sa te documentezi inainte de toate astea. E ca si cum ai merge sa cumperi o masina si l-ai ruga pe vanzator sa te invete sa conduci. Chestiile astea necesita multe documentare, si din experienta personala iti pot spune ca niciun angajat nu va fi dispus sa iti vorbeasca 2 ore despre chestiile de baza in a detine un hamster. Asta e doar parerea mea, dar forumurile internationale sunt cele mai bune sursa de informare, ii recomand celui care a pus intrebarea sa citeasca normele legate de sanatatea animalelor de companie din Germania, e tara cu standardele cele mai inalte legat de tot ce tine de intretinerea unui animalut.