| Adrian0102 a întrebat:

Vreau un raspuns de la cineva care se pricepe in domeniu.Am vandut o placa video pe mercador, placa era perfect functionala dar am trimis-o prin posta si cred ca s-a stricat din cauza transportului.Ma sunat omul si mi-a spus ca nu merge cum ar trebui. Azi pe contul de mercador am primit urmatorul mesaj:

Ieri s-a facut o reclamatie de la un user pe numele dumneavoastra, iar eu sunt un agent comercial mercador sub acoperire. Dupa ce veti fi localizat de STS, va trebui sa completati un formular pe care il vor aduce colegii mei de la SOCP (serviciul online de comercializare a produselor). Conform legii nr 431/2007:
Art. 8
(1) Orice lipsa a conformitatii rezultata dintr-o instalare incorecta a produselor va fi considerata echivalenta cu o lipsa a conformitatii produselor, daca instalarea face parte din contractul de vanzare a produselor si produsele au fost instalate de vanzator sau pe raspunderea sa.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica si in cazul in care produsul destinat a fi instalat de consumator este instalat de acesta si instalarea incorecta este datorata unei deficiente in instructiunile de instalare.

Veti primi o citatie cat de curand si de asemenea procesul verbal aferent.

Cu stima,
Agent vanzari online - Alexandru Gherda.

Si dupa aia imi apare ca utilizatorul si-a sters contul de mercador.

Nu poti scrie acestui utilizator deoarece si-a sters contul.

Intrebarea mea ar fi ce pot pati oare, ala chiar era un agent de vanzari online cum sustinea el sau poate era acel tip care i-am dat placa video?

10 răspunsuri:
| figaro a răspuns:

Parerea mea personala: SCAM
Din cate cam gasit eu pe net despre acea "lege" nu are legatura cu vanzarile.
Ti-a dat bani pe placa video?
Cred ca tipul vrea doar sa ramna cu placa video si bani.
Daca nu ai dat teapa tipului nu ar trebui sa patesti nimica.

| Adrian0102 explică (pentru figaro):

Nu am dat tiapa placa am trimis-o prin posta si el zice ca nu ii merge cum trebuie bani vin maine cu rambus 300 lei.Nu stiu ce sa zic oare am ce sa patesc si ma refer ca nu vreau sa fiu tarat prin politie, tribunale chesti de genu pentru 300 lei.

| figaro a răspuns (pentru Adrian0102):

Spunem ce placa e si despre ce defect se plange, si ce placa de baza are dansu, o placa video DIN CATE stiu eu poate avea doar 2 defect remediabile 1 rami 2 condensatoarele, iar singurul defect pe care il sustine el "ca nu ii merge cum trebuie" poate aparea pe monitor ca si cum ar avea niste pixeli morti si/sau culori lipsa. Daca iti cere bani inapoi cerei sa tio trimita prin fan curier ca sa poti verifica coletul inainte de al ridica si sa il verifice si ei( din cate am inteles)

| Adrian0102 explică (pentru figaro):

Pai asa cred ca o sa fac ii spun sa imi trimita coletul prin curier sa pot verifica placa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il suni pe om, ii spui ca ii dai banii inapoi sa iti trimita placa si gata.

| cristimihailov a răspuns:

Personal cred ca e o teapa. STS inseamna serviciul de transmisiuni speciale si nu are in atributii lucrul cu companiile private.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta.Cere-i placa inapoi si da-i si tu banii.E posibil ca placa video sa nu-i mearga lui, desi la tine merge.Chestia aia cu politia nu o cred.Chiar daca vine cineva, nu deschide usa, cine stie cine poate fi.Tu ia legatura cu omul ala sa-ti trimita placa.Si sa stii de la mine ca pe mercador nu se trimite prin posta. Va intalniti si faceti proba sa vedeti daca produsul merge. Deci dai telefon, ia legatura cu el sa-ti trimita placa si da-i banii inapoi.

App, ma face sa rad ce mesaj ai primit.
"Ieri s-a facut o reclamatie de la un user pe numele dumneavoastra, iar eu sunt un agent comercial mercador sub acoperire." Mai ceva ca in filme domle.Deci iti va veni la usa un agent mercador sub acoperire.Adica ca cei din filme un batran jegos si cu barba sau posibil vreun tigan soios, chipurile e sub acoperire.Ai grija si nu deschide usa la toti nebunii.Si spune ca a primit reclamatie de la un user, dar nu spune un nume, de la ce user. Vrajeala de aluia.Macar ti-a trimis banii? Sau nu si ramai tu pagubas?

| Adrian0102 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu pana la urma iau legatura cu individu caruia i-am vandut placa video si ii zi sa o trimita inapoi la mine si eu ii dau bani dar faza e ca oare mesajul e adevarat si ma refer la asta "Veti primi o citatie cat de curand si de asemenea procesul verbal aferent." Adica oare primesc o citatie de la politie sa ma prezint sa dau declaratie si tot felul de prostii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrian0102):

Nu,Nu cred ca e adevarat mesajul.O citatie iti vine fara sa te anunte. Vrea doar sa bage spaima in tine.Ia legatura cu el daca are un numar de telefon. Poti intra totusi pe mercador si vezi la contacte, trebuie sa aiba ei un numar de telefon.Si intreaba acolo: Ce e domle cu mesajul asta, se poate asa ceva? Si ei vor lua masuri, vor cerceta.

| awspam a răspuns:

Din punctul asta de vedere tu iei placa inapoi si e vina ta ca nu ai invelito corespunzator incat sa nu pateasca nimic iar cel ce a dat banu primeste banul inapoi, e trecut peste tot la colete ca sa nu pui lucruri care se zdrobesc aiurea si daca e sa fie bine invelite sa nu se rupa, tu stii, pacat de placa si de timpul pierdut