| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua/seara! Am si eu in sistem pc nu chiar foarte performant si aşi dori sa îi fac niste upgrade-uri.Aşi dori sa stiu daca componentele sunt compatibile.In momentul de fata am un i7-4770S cu o placa video gt730(slaba) si 8 Gb de memorie ram, iar sursa este de 400 watti.Iar ca upgrade as vrea sa pun pe langa procesor o Placa video GIGABYTE GeForce GTX 1050 OC 2GB GDDR5 128-bit iar ca sursa:Sursa Xilence Performance A+ XP630R8, 630W dar si eventual un Ventilator / radiator Segotep Polar Wind 120 Red LED.Asi vrea sa stiu daca componentele sunt compatibile si daca as putea sa le pun intr-o Carcasa Segotep Dawning Blade Black.Multumesc dau funda.

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Sursa e overkill iar placa video o sa faca bottleneck.
Spune ce buget ai pentru upgrade.
Eu iti recomand un GTX 1060 + o sursa mai ieftine de ~180 lei.

| DavidoffUser a răspuns:

Deci sa inteleg ca tu vrei sa iei doar placa video si sursa + ventilatoare si o carcasa, placa de baza ramanand aceeasi. Nu? Ok. Ma corectezi daca gresesc.
Sursa n-o schimba ca n-are rost, iar daca iei alta, ia una intre 450-500 80+, 650 W e overkill, 1050 consuma la fel de putin ca 730, iar de carcasa...e mini tower, eu as lua ori un middle tower ori un full tower din 2 motive importante:
1)flux de aer mai bun
2)placile video cu raciri bune sunt lungi si n-o sa aiba loc intr-un mini tower
Probleme de compatibilitate nu exista la placi video decat in situatii speciale ( SLI /Crossfire). Unele placi de baza suporta doar SLI sau Crossfire, iar alea scumpe suporta amandoua.
Probleme de compatibilitate ar fi in cazul in care iti schimbi procesorul daca vrei sa pui altul pe aceeasi placa de baza.Socketul poate sa fie acelasi cu procesorul, insa daca placa de baza nu suporta acel model procesor, pc-ul nu booteaza.