| anonim_4396 a întrebat:

De curand mi-am cumparat o placa video (Gainward Nvidia Geforce GT 630) sperand ca o sa-mi mearga mai bine jocurile si o sa ma bucur de ea. Din pacate m-am inselat, jocurile imi merg mult mai rau decat pe Nvidia GT 8400 GS, prin rau ma refer ca merg sacadat, si nu am incercat numai pe un joc. Driverul este la zi, ultima versiune si am reinstalat si Win ca posibil sa fie nevoie de un "refresh" complet, si tot degeaba

PC:

-Blaca baza : N68-S3 UCC

-Procesor : AMD Sempron 140 2, 7 GHz

-RAM: 2x2 GB DDR-3 (amandoua placute au frecventa de 1333 MHz)

-HDD : 320 GB

-OS : Windows 7 x64 Ultimate

-Sursa de 400W

Va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi spuneti cu ce am gresit sau ce este gresit la PC de nu-mi functioneaza cum trebuie!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal ca ar merge mai bine.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand procesorul tau este cu single core, deci foarte slab.
Placa ta suporta: pana la 95W Socket AM3 processors: AMD Phenom™ II X6 / X4 / X3 / X2 (fara 920 / 940) / Athlon II X4 / X3 / X2 / Sempron processors.
Daca incerci sa pui jocuri care necesita resurse normal ca nu va merge.
Apoi trebuie sa tii cont de faptul ca o sursa da cel mult 70-75% din puterea inscrisa pe ea. Sa zicem ca da 70% aia inseamna 280 W. 150 (pe putin) consuma numai procesorul (65 W) si placa video (80-100 W). Ce mai ramane pentru restul? Mai nimic. O sursa de 550-600 W ar fi buna.
In concluzie ai probleme dar nu insurmontabile. Cu 400-500 lei le-ai rezolvat.

| Dany00 a răspuns (pentru Salontanul):

Dar de ex da mi-as cumpara un Procesor AMD Athlon II X3 460 3. 40GHz si o surca de 600 W ar merge?

| Dany00 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca mi-as cumpara un AMD Athlon II x2 sau x3 si o sursa de 600 W? Ar fi bine?!

| Salontanul a răspuns (pentru Dany00):

Normal ca ar merge mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PAi procesorul tau este foarte slab la fel si placa de baza. Mai bine fa-ti unul din componente noi si gata, sa ia-ti un ps 4

| Dany00 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ex da mi-as cumpara un Procesor AMD Athlon II X3 460 3. 40GHz si o sursa de 600 W ar merge?

| anonim_4396 explică (pentru Dany00):

DA ar merge. Uita-te bine la surse. Iti recomand eu una aici : http://www.pcgarage.ro/surse/corsair/vs-series-vs550/
E zdravana

| Dany00 a răspuns:

Deci voi spuneti ca daca imi iau unul dintre acelea procesoare AMD Athlon II (http://www.dc-shop.ro/......m3-box-l/; http://www.dc-shop.ro/......am3-box-l/ )
si o sursa de 600+ W o sa-mi meaarga totul cum ar trebui?, (sau cel putin cum credeam eu). Si din pacate nu-mi prea pot permite acea sursa as vrea sa investesc mai multi bani in procesor decat in sursa! :(. Ma gandeam la sursa asta: http://www.dc-shop.ro/surse/sursa-jnc-atx-600-w-l/ ca nu-mi trebuie cine stie ce sursa numai sa mearga cum trebuie!