| Denonic a întrebat:

Hai Salut!
Deci Am vrut sa im resetez windows 10 si am scos incarcatorul laptopului (am laptop) si acum imi apare asta:
"an operating system wasn't found.Try disconnecting any drivers that don't contain an operating system.
Press Ctrl+Alt+Del"
Ce sa fac?

Logic ca dau funda.

Răspuns Câştigător
| LOL365 a răspuns:

Cel mai probabil computer-ul s-a inchis in timpul instalarii pentru ca ai scos incarcatorul.

Instalarea unui sistem de operare consuma bateria unui computer mai rapid decat un joc recent, asa ca nu trebuie sa scoti incarcatorul niciodata.

Acum sistemul nu s-a instalat cum trebuie, daca nu ai un cd/usb cu sistemul de operare Windows 10 ar trebui sa instalezi alt OS.

O sa iti dau niste ponturi pentru a instala un sistem de operare.

Mai inati gaseste un ISO de instalare (recomand Windows 7 ultimate sau professional). Daca vrei sa instalezi pe un USB foloseste o aplicatie pe nume "YUMI", selecteaza ISO-ul, selecteaza USB-ul pe care vrei sa il folosesti pentru instalare (recomand sa ai spatiu 8gb-16gb pe usb) si asteapta. Dupa ce termina, USB-ul o sa fie "bootable", adica o sa poti sa setezi calculatorul sa foloseasca USB-ul la deschidere.

Acum, ca sa setezi pc-ul sa porneasca "pe USB", trebuie sa intri in BIOS ca sa activezi acea setare.Fiecare BIOS este diferit in functie de ce PC ai, cand deschizi computerul, ar trebui sa apare logo-ul companiei care a produc pc-ul, jos ar trebui sa scrie ceja de genul "press F12 for bios". Butonul difera in functie de ce computer ai, la mine e F12 la tine poate e F6, nu stiu ce BIOS ai.Schimbarea setarilor de pe BIOS poate reprezenta un risc daca nu stii ce faci. Daca imi poti spune ce fel de PC ai, te pot ajuta cu BIOS-ul.Asta sau poti cauta pe internet cum sa accesezi BIOS-ul.

| LOL365 a răspuns (pentru LOL365):

Sau poti incerca sa instalezi Ubuntu pana gasesti un alt sistem de operare.Sistemul de operare Ubuntu e gratis (dupa cum banuiesc ca stii). Instalezi ISO-ul si il pui pe un cd, sau "transferi" ISO-ul pe un usb cu aplicatia mentionata mai sus.

| LOL365 a răspuns (pentru LOL365):

*mai intai

Sau poti incerca sa instalezi Ubuntu pana gasesti un alt sistem de operare.Sistemul de operare Ubuntu e gratis (dupa cum banuiesc ca stii). Instalezi ISO-ul si il pui pe un cd, sau "transferi" ISO-ul pe un usb cu aplicatia mentionata mai sus.

| Denonic explică (pentru LOL365):

Am rezolvat mersi

6 răspunsuri:
| Denonic explică:

Da e o problema cand vreau sa instalez windows 10 de pe un stick imi zice: "Start booting from usb device
Remove disk or other media
Press any key to restart"
Ti-am dat funda da ajuta-ma

| Denonic explică (pentru Denonic):

Era gol stickul laughing
Acu m-am uitat pe el laughing)

| LOL365 a răspuns (pentru Denonic):

Ah,si eu care credeam ca e mult mai grav.

Dar din nou, daca vrei sa folosesti un USB pentru a instala un sistem de operare foloseste o aplicatie ca sa "transferi" ISO-ul pe un USB.

Fata de cd-uri, nu merge sa transferi pe USB ISO-ul pur si simplu fara nici o schimbare.