| Sandu3 a întrebat:

In calculator am un back up mai vechi pe care vreau sa-l restaurez.Softul(Acronis)cu care vreau sa-l restaurez trebuie instalat in calculator ca orice program obisnuit sau trebuie sa-l rulez dupa ce-l pun pe un CD? Cum se face?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai tu cum ai facut backupul ala? Ce fel de backup e? Eu folosesc un soft similar (cel de la Easeus) dar bootez de pe stick, fac imagine completa a SSD-ului, si cu asta basta. A fost chiar mutat OS-ul cu totul de pe SSD pe un hard clasic si apoi inapoi pe SSD (SSD busit si trimis in garantie) fara probleme, dar backupuri partiale nu am facut niciodata. Nu le vad rostul.

| Sandu3 explică (pentru KodrutZ):

Chestia e ca back-ul nu l-am facut eu ci altcineva.Banuiesc ca a fost facut cu Acronis, asta nu stiu exact. Oricum extensia fisierului este.TIB si mi-a spus cineva ca crede ca a fost facut cu Acronis.E un back up la Windows 7.Deci nu mi-ai raspuns:il pun pe CD sau nu? Si pot sa-l restaurez si cu altceva? De exemplu FBuckup? Sau daca-i facut cu Acronis numai cu asta pot sa-l restaurez?

| KodrutZ a răspuns (pentru Sandu3):

TIB e de la Acronis True Image. Il pui pe un stick butabil, cel mai lejer. In prealabil faci stickul butabil cu Acronis TI, desigur.