| Chifan_Cristi_1999 a întrebat:

Laptop-ul meu detine 4 GB de RAM insa odata cu pornirea s-a consuma efectiv peste 2, 7 GB fara absolut nimic ruland in fundal, asta face totul mult mai inconfortabil tinand cont ca in loc de 4 GB utilizez efectiv doar 1, 5, restul fiind deja ocupat. rulez win 7, am incercat reinstalarea lui insa problema persista. Cum pot rezolva sau curata memoria?

1 răspuns:
| Borsko a răspuns:

Observi prin task manager vreun proces abstract? Poate fi si un virus care sa fie in background care sa lucreze si sa-ti consume din memorie, dar ai zis ca ai reinstalat, nu sunt multi virusi care persista dupa reinstalare.
Ai formatat tot? Daca nu, incearca asta, daca nu merge, incearca sa-ti iei Windows 10 pentru cateva zile, din ce stiu consuma mai putine resurse, vezi daca problema este si acolo.

Altceva nu stiu ce sa-ti mai zic, ultima solutie ar fi sa-ti mai cumperi memorie RAM.