| anonim_4396 a întrebat:

M-am cam saturat sa caut si sa nu gasesc ce trebuie asa ca cer ajutor aici. La routerul meu, ca si la multi de altfel, am conectat pc-ul plus mai multe device-uri wi-fi (telefon, laptop, TV etc. ).
As dori o aplicatie cu care sa pot monitoriza traficul de internet care trece prin router, dar de la PC (care e conectat prin cablu, LAN ).
Scopul >- sa vad care dintre device-urile conectate la router consuma cel mai mult din banda, daca s-ar putea si sa vad aplicatia care consuma,
asta ar fi genial.
Am incercat mai multe cum ar fi wireshark si altele, deci va rog raspundeti daca stiti una care face exact ce am spus eu, nu ceva aproximativ.

4 răspunsuri:
| Skiper2003 a răspuns:

Cablu de lan este mufat din magazin sau l-ai mufat acasa? poti vedea cine e conectat din meniul roterului ....roterul nu imparte viteza.

| dotto a răspuns (pentru Skiper2003):

Aici m-ai blocat. Nu vad absolut nicio legatura. Ce conteaza daca e cablul mufat de mine sau e asa din magazin laughing? Oricum ca sa iti raspund : e asa din magazin. Si am precizat..nu ma intereseaza sa vad doar cine e conectat ci si cine foloseste cel mai mult din net. De exemplu aplicatia Glaswire poate face asta, dar doar pentru computerul unde e instalata. Raspunsul tau e mult pe langa.

| Skiper2003 a răspuns (pentru dotto):

Este o legatura.un cablu mufat de tine nu duce aceeasi viteza, ca un cablu mufat din magazin. inca o data un router nu imparte viteza.doar switchul. faci limitare cu pfsense

| dotto a răspuns (pentru Skiper2003):

Mai omule ce nu intelegi ca pe mine nu ma intereseaza sa fac limitare de viteza? Chiar asa de codat am scris incat nu se poate intelege ce vreau?