| GolopențaAdrian a întrebat:

Mi-am luat laptop nou. Specificatiile sunt acestea:
Laptop Lenovo V310-15Isk
Windows 10 Pro pe 64 biti
Procesor:Intel I5 7200U 2, 5 ghz cu turbo boost cred ca pana la 3, 1 ghz(Dual Core)
Placa video:Amd R7 Radeon 340 de 2 Gb DDR 3
Ram: 8 Gb
Ce jocuri merg pe el?

37 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Iti merge orice joc dar cele noi iti vor merge pe Low adica pe setari minime!

| GolopențaAdrian explică (pentru lpavel):

Ma gandesc si eu ca nu e de gaming

| lpavel a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pai sigur nu e de gaming dar cred ca tot iti vor merge jocurile numai ca pe low si nu vei putea juca foarte mult ca se va restarta, deci cam asta e.

| GolopențaAdrian explică (pentru lpavel):

De ce se va restarta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Se poate restarta doar daca te joci ca disperatu 6-7 ore fara pauza, se va incalzi destul de tare si e normal pentru un laptop, iti recomand sa iti cumperi si un cooler sa iti mai scada temperatura.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Omul banuiesc ca nu sa exprimat bine. Nu se va restarta, se va inchide foarte probabil din cauza supra incalzirii. Asta se rezolva usor cumparand un cooler de laptop care sa fie ok pentru dimensiunea lui

| GolopențaAdrian explică (pentru DoctorWh0):

Pai am cooler sub laptop

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu ar trebui sa se incalzeasca asa de tare. Acum depinde si de unde il tii, praful care o sa se adune.

| GolopențaAdrian explică (pentru DoctorWh0):

Pai il tin pe cooler pe o masa

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Da si eu il tin la fel, dar totusi praful tot vine si pe cooler.

| GolopențaAdrian explică (pentru DoctorWh0):

Asa este!

| lpavel a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pentru ca se va supra incalzi si ca sa nu se arda vreun component iese din joc si isi face restart!

| Sn4k3 a răspuns:

Cauta jocurile pe care vrei sa le joci si scrie pe google : ''numele jocului'' system requirements si o sa vezi daca-ti merge sau nu.

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

Da dar am rezolutia full hd

| GolopențaAdrian explică (pentru Sn4k3):

E bun leptopul?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Mie mi se pare destul de bunisor.

| GolopențaAdrian explică (pentru DoctorWh0):

Si mie dar nu stiu cum se face turbo boost-ul

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Sa iti expic treaba cu turbo boost-ul. Procesoarele de la Intel, in momentul in care deschid o aplicatie sau, in alte conditii, maresc automat frecventa procesorului, pentru a face in asa fel ca aplicatia sa mearga mai bine si sa se deschida mai repede. Poti sa vezi asta, deschizand Task Managerul cu WIN+ESC si ducandute pe tabul "Performances" Asteapta o leaca si dupa aia deschide orice. Uita-te acolo la CPU cum creste frecventa. Asta e turbo boost. Sper ca te am ajutat

| GolopențaAdrian explică (pentru DoctorWh0):

Mersi si Gta 5 mi-ar merge?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Cred ca da dar cu graficile la low poate medium.

| GolopențaAdrian explică (pentru DoctorWh0):

Din cauza ca e rezolutia mare si placa video nu e asa de buna?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Daca placa video suporta rezolutia, atunci nu cred ca ar fi probleme. Oricum, ar trebui sa dai rezolutia mai jos din joc. Asta inseamna ca ar scadea din calitatea grafica.

| GolopențaAdrian explică (pentru DoctorWh0):

Pai cred ca o suporta

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

O sa iti mearga sigur, pe rezolutie destul de buna.

| Sn4k3 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

E decent, adica poti juca jocuri din astea mai noi pe low-medium.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa video e cam slabuta e ddr3, deci nu te astepta sa te joci "calumea" in rest celelalte componente sunt foarte ok.O sa iti mearga cam orice joc, dar la detalii mai pe medium.

| IIIshaneIII a răspuns:

Super mario, gta vice city, age of eimpire 1, cs 1.6

| KanameKuran a răspuns:

Intra pe aici: "https://www.systemrequirementslab.com/cyri" scrie ce titlu de joc vrei si iti va spune daca iti va merge sau nu, si cu cate FPS iti va merge (aproximativ).

| relian a răspuns (pentru KanameKuran):

Nu ma uitai la ce ai dat tu, dar cred ca pe joc sau mai stiu eu ce info alea sunt cerinte dar pe un desktop nu pe laptop.Nu specifica dar cred ca se refera la Desktopuri.
Nu este acelasi lucru laptop cu desk sunt procesoare diferite, adica de alta categorie.In sf zic si eu nu ma joc, am dat doara cu parerea.

| KanameKuran a răspuns (pentru relian):

Parerea ta este eronata. Nu, componentele din laptop si cele din desktop, nu sunt diferite, poti foarte bine sa iei orice procesor si sa il pui intr-un laptop, tot ceea ce trebuie este sa stii cum sa il pui si cum sa il folosesti, la fel se poate spune despre orice alta compenenta.

Nu numai atat, dar orice componenta de pc poate fi comparata cu o alta de acelasi tip (cpu vs cpu sau gpu vs gpu).

Site-ul pe care l-am recomandat, are access la o baza de data ce contine detalii despre fiecare componenta de pc, ce se poate gasi pe piata; verifica ce componente ai tu in pc si stiind specificatiile, poate face o estimare daca pc-ul tau poate sau nu sa ruleze acel joc.

| relian a răspuns (pentru KanameKuran):

Tot ce se poate, cred ca aia or sti, Referitor la ce spuin tu despre procesoare, aici gresesti total.Deci componentele din laptop is diferite de cele dintr-un desktop.Asa ca idee intra la fabricantii de procesoare de mai stiu si eu ce placi video si o sa vezi cum sta treaba.Intra la Intel si vezi procesoare mobile pentru laptopuri, procsoare desktop, procesoare server, si procesoare nu mai stiu de care.De exemplu un procesor de laptop aceiasi generatie, de aceiasi frecventa este nu slab foarte slab cu acelasi procesor de aceeasi frecventa dar pentru desktop.Asta pe pariu ce vrei tu.De rest ca sunt firme care iti zice daca un joc merge sau nu da sunt.Eu ma uitai pe un joc de ex si acolo nu spune nimic daca e desktop sau laptop, dar nu spne tocmai ca laptopurile nu-s facute pentru jocuri in genral, deci cu siguranta se refera la cerintele unui desktop. Daca tu ai alta parere e parerea ta, fiecare cu parerea lui.

| Xenoverse a răspuns:

Solitaire.

| TheSeventhSin a răspuns:

Cel mai simplu e sa intri pe "Can i run it" si cauta jocul respectiv, dupa te pune sa decarci ceva si fara sa iesi din pagina instalezi chesia aia.
Dupa la jocuri o sa iti para daca e minimum de cerinte sau recomandat.

| David1331 a răspuns:

Incluzis gta5 iti va merge pe setari medium la 60fps

| EmanuelMihoc a răspuns:

RAM-ul este modest pentru gaming, la fel si I5. Placa video nu MERGE AMD BINE! Nvidia Geforce este fbun pentru gaming. Windows 10 ok desi pentru gaming windows 8.1 este cea mai buna alegere.

Nu o sa-ti mearga bine minecraft-ul. Cateva jocuri superficiale.

| vas69 a răspuns:

Decat sa intrebi, ma-i bine ai pune mana sa instalezi jocurie dorite si sa vezi daca ruleaza, sau ai pus intrebarea sa aflam noi ca ti-ai luat laptop. sa-l stapanesti sanatos.

| GolopențaAdrian explică (pentru vas69):

Mersi am cerut parerea si a vostra nu ca sa ma laud!