| CersetoruVesel a întrebat:

Nu imi mai merg instalate jocuri browsere cand descarc ceva mi se opreste la 99% la toate chestiile importante si am reinstalat windowsul si face la fel, ma poate ajuta cineva?

14 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Ai formatat partiţia C înainte să reinstalezi Windows-ul?
Dacă da, atunci e foarte posibil ca problema să fie de la placa de rețea.

| CersetoruVesel explică (pentru DDCC):

Da am formatat partitia C
si care e placa de retea, cunosc multe componente dar nu am auzit de ea pana acum este cumva placa de baza pe care stau restul componentelor gen procesor placa video etc?

| DDCC a răspuns (pentru CersetoruVesel):

Este integrată în placa de bază, orice laptop/PC are una.
În ea introduci mufa de la cablu de la net, vezi imagine. http://media.bestofmicro.com/B/A/212950/original/intgtd_nic.jpg

Ea e răspunzătoare de activitatea de rețea, datorită ei ai un IP. Sfatul meu este să încerci cu altă placă de rețea, dacă mai ai vreun slot disponibil (PCI slot http://teknoinfo.web.id/wp-content/uploads/2009/12/motherboard-parts.jpg ).
Merge de orice tip atâta timp cât o poţi pune la un slot.
http://www.emag.ro/placi_retea/c

Poţi să iei una wireless dar ai nevoie de un router apoi.
Nu sunt as în partea hardware însă am avut şi eu probleme cu placa de reţea.
:D

| CersetoruVesel explică (pentru DDCC):

Cu routeru wairless e mai ciudat la mine:
ma pot conecta prin telefon la wairless dar modemul are si un cablu caare merge la calculator oare daca scot mufa din calculator o sa pot prinde wairless?
si referitor la placa de retea ma uit chiar acum in unitate dar nu am nici o placa am doar placuta de RAM ca cea video e incorporata

| DDCC a răspuns (pentru CersetoruVesel):

Trebuie să ai neapărat una, uită-te unde intră mufa la PC.

După cum văd tu te conectezi la internet prin modem și care este conectat la routerul wireless tot prin cablu?
Dacă da, lași mufa doar la router și vezi dacă prinzi semnal de la router la modem.

| CersetoruVesel explică (pentru DDCC):

Deci pe birou am un modem wairless in el este bagat un cablu galben care intra in calculator si daca scot cablu galben raman fara net pe PC dar nu imi apare sa ma conectez wairless cum pot sa fac sa ma conectez prin wairless nu prin cablu?

| DDCC a răspuns (pentru CersetoruVesel):

Eu ziceam că dacă prinzi cu modemul conectat la PC prin cablu (cablul de la modem, nu de la net) semnal wireless de la router (la router să ai băgată mufa de la net), între modem şi router să nu foloseşti cablu. Adică, dacă poți folosi modemul pe post de placă wireless, nu ştiu sigur dacă merge.

Dacă nu, nu ai cum, doar iei placă wireless. Eu am o placă wi-fi şi prind semnal de la router, nu am modem.
Sper că ai înţeles ceva.

| CersetoruVesel explică (pentru DDCC):

Deci am un modem pe birou de la care prind Wi-fi pe telefon dar pe pc nu prind wi-fi ci prind net cu un cablu din care pleaca modemu ala

| DDCC a răspuns (pentru CersetoruVesel):

Am înţeles, mă gândeam la ceva router de-aia ziceam de cabluri, mufe.

Ai putea încerca un reset la modem, IP-ul este dinamic, nu-l schimba manual, va lua modemul acele date de la furnizorul de net.
Poţi aplica din CMD comenzile ipconfig /release și ipconfig /renew şi dai enter după fiecare.

Ia o placă wireless dar să aibă interfaţă pe care o suportă placa ta de bază dacă nu funcţionează nici cu reset.

| DDCC a răspuns (pentru DDCC):

Placă de rețea simplă sau placă wi-fi + router, am uitat să precizez.

| CersetoruVesel explică (pentru DDCC):

...dar cum fac sa imi schimb IP-ul?

| DDCC a răspuns (pentru CersetoruVesel):

IP-ul la o placă de rețea simplă este static, la un router este dinamic.
Nu îl schimbi tu manual ci îi chemi pe cei de la firma de net, cel mai bine.

| markbosss a răspuns:

Salut! eu cred ca depinde ce ai si in unitate dexemplu ( placa video etc.)

| CersetoruVesel explică (pentru markbosss):

Nu e un calculator de gaming dar mi se pare bunicel:
AMD Sempron(tm) 140procesor 2. 84GHz, 1.75 of RAM
GeForce 7025 / NVIDIA nForce 630a de 510mb