| catalin542000 a întrebat:

Salut. Aceste memorii ram
https://ipon.ro/......32/1975815

Sunt compatibile cu aceasta placa de baza?

https://www.evomag.ro/......31841.html

Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Codul KF556C40BBK2-32 apare pe lista de memorii cu 5600MHz verificate de catre producatorii placii de baza, deci in teorie sunt compatibile.

https://www.gigabyte.com/......1x/support

Single Rank (1R sau SS, Single Sided) inseamna ca chipurile de memorie (in acest caz 8 la numar) se afla pe o singura parte a placutei, cealalta fata fiind goala.
Cele care contin chipuri de memorie pe ambele fete se numesc Double Rank (2R sau DS, adica Double Sided)

Aceeasi notatie o gasesti la toate memoriile de la DDR1 incoace, cat si la cele vechi, SDRAM.

Se poate totusi ca tocmai brandul sa fie problema, HyperX (mai nou rebranduit in Fury), sunt extrem de sensibile, nu se impaca cu unele placi de baza.

Eu le-as trimite urgent inapoi si m-as orienta catre G.Skill, sau Corsair, care au memorie facuta de Samsung, nu de Hynix.
Pana si cu GEIL e mai sigur (memorie de la Micron).

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Salut. Deci ai citit faptul ca am schimbat o placa de baza degeaba și ca am problema pe care o am (adica am văzut ca ai scris sa le trimit înapoi, și deja le-am făcut "bagajul").
Si asa am dat pe memorii în jur de 1531lei, poți sa îmi recomanzi pana în prețul asta, dar sa nu depășească, niște memorii bune cum zici tu făcute de Samsung și sa fie de 5600mhz?
As vrea de 5600mhz pentru ca totuși nu vreau sa știu în 4800mhz, plus ca am auzit faptul ca generația 13 de i9 care cică ar merge și el pe același sochet 1700, ar avea frecventa nativa de 5600mhz, deci dacă as face vreun upgrade, as sta liniștit în continuare cu ramul.
Si ce doresc sa mai zic, poate dacă ai găsi pana în prețul asta spus de mine, 4x8gb ca mi ar plăcea sa am quad channel pentru mhz mai mult (per total).
Caut și eu, dar nu prea găsesc, dar caut dar poate ști tu mai bine județul sa te uiți.winking

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Eu am mers pe hyperx pe ca tot genul asta de memorii am și pe cealaltă unitate și nu am taine, sunt 2x8gb ddr4 2133mhz și am zis sa continui cu hyperx dar se pare ca mmna am cam eșuat. Totuși mi se pare ciudat sa aibă mofturi ramul ținând cont ca este specificat pe site-ul gigabite ca fiind compatibile.

| NLS a răspuns (pentru catalin542000):

Stiu ca ai avut si au mers, dar unele placi de baza pur si simplu nu se impaca cu el.
E vorba despre chip-urile de memorie folosite, si despre tot pachetul in ansamblu (frecventa, latenta, si un voltaj crescut. DDR5 lucreaza la 1.1V.
Ale tale la 1.25V, pentru ca ating frecvente mai mari.
In lumea chip-urilor nu e nimic fix, cert, garantat, pentru ca asa sunt obtinute chipurile, atat cele care intra in alcatuirea procesorului, cat si chip-urile de memorie care sunt integrate in RAM sau SSD-uri.
Poate nu stii, dar daca iei procesorul 12900K numarul 1 iesit din productie, e posibil sa il ridici la 5.2 GHz.
Daca iei acelasi procesor, dar un alt exemplar, nu va merge decat la 5. 0GHz.
Daca iei un altul, o sa obtii matin 5.05 de la el.
Toate testele cu acelasi hardware.
Exact la fel si la RAM.

In plus, ca sa intelegi, nu exista RAM DDR5 facut din fabrica sa ruleze cu certitudine la 5600MHz.
Si nici la latenta cutare (una mica, sa fie performant).
DDR5 are in mod standard 4800MHz, si nimic mai mult.
Se ating frecvente mai mari in urma unor teste a respectivelor chip-uri, si asa le sorteaza pe grupe de performanta (frecvente, latente) si le vand ca 5200, 5600, 5800 MHz. etc
Ei bine, unele placi de baza fac figuri si nu recunosc un anumit chip de RAM, pentru ca tu nu ai primit EXACT placuta testata de producator, ci ALTA.
Cu aceleasi specificatii teoretice, INSA alta.

************************************************
1) in alta ordine de idei, daca nici cu noul RAM nu functioneaza, ar trebui sa verifici ce versiune are BIOS-ul tau, si sa faci un update daca e necesar, la ultima versiune stabila (asta daca Gigabyte are la momentul de fata o versiune stabila, banuiesc ca bibilesc inca la el).

***************************************************

2) procesorul si placa ta de baza nu accepta RAM Quad Channel.

Uite ce scrie in specificatiile pocesorului, daca nu ma crezi

Max # of Memory Channels... 2

https://ark.intel.com/......0-ghz.html

Quad Channel nu presupune doar 4 sloturi de RAM pe placa de baza, ci 8 sau chiar 16 sloturi.

Unde il intalnesti? La procesoarele mai sus de 1000 euro in general, pana la cele de server de cateva mii.
Aproape toate placile de baza pentru
AMD Threadripper si pentru procesoarele pe Socket LGA2066 de la Intel, suporta RAM Quad Channel si au 8 sloturi (8 e minimul de sloturi pentru RAM Quad Channel).

Placa din imaginea de mai jos suporta RAM Quad Channel.
Daca introduci in ea 4 placi de RAM, dar toate in partea stanga SAU in partea dreapta, vor functiona in Dual Channel.

Daca introduci in ea 4 placi de RAM in sloturile gri, SAU in cele negre, vor functiona in Quad Channel.

Daca ocupi toate sloturile cu 8 placi, tot Quad Channel e.

https://geniuzcom.at/......4-atx.webp

3) am gasit acestea, la 5200MHZ doar,
insa placa ta de baza nu apare printre placile de baza suportate, probabil nu au fost testate inca, sau au ceva ce la impiedica sa mearga impreuna.

https://altex.ro/......00C3816KR/

Alte memorii pe care eu le-as incerca, costa 2200.

https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

4) azi a postat cineva pe-aici ca si-a ars placa de baza in urma adaugarii unui AIO.
Ca sa nu faci vreo nefacuta, mai bine mergi la un service de cartier, si poate au baietii pe acolo vreun kit de RAM de 5200 sau 5600 (nu neaparat de 32GB, dar macar pentru teste).
Sau daca nu au, sa comande ei de la distribuitorul lor, si sa il monteze, si sa booteze PC-ul.
Daca nu merge, sunt obligati sa il trimita inapoi, nu trebuie sa-l platesti.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Mi se pare ciudat reu de tot, hai ca procesorul da, dar placa de baza dacă nu accepta quad channel, la ce au mai făcut 4 sloturi de ram?

Iar cu bios-ul sa ști ca ma gândeam și eu la update, darrrrr de văzut ce versiune de bios este acum nu am de unde sa vad pentru ca nu pornește pc-ul, eventual poate scrie undeva în cartea plăcii de baza sau pe placa de baza în sine și nu știu eu.

Cum naive sa iti arzi placa de baza cu un aio, mi se pare imposibil și chiar sains fiction.
Ma rog, eu nu îmi fac probleme de genul pentru ca nu sunt la prima asamblare de pc, este al 4 pc pe care îl asamblez, numai ca fin astea 4 fix asta al 4 îmi da bătăi de cap, cu restul nu am avut taine.

Am sa ii fac update de bios în cazul în care și memoriile viitoare nu vor merge însă mi se pare ciudatel faptul ca update-ul de bios ca scrie și pe site, nu adaugă frecvente noi de oc, doar îmbunătățește functionabilitatea, deci în teorie și fără update ar fi trebuit sa meargă zic, dar facem și update ca altceva ce sa mai faci.

Acuma ti-am zis ca nu stiu ce o sa fie cu ramii, de acum trebuie sa vina curierul, încă nici nu au plecat de acasă, pana ii primește, pana ii verifica (dacă ii verifica) durează. Și deci nu știu dacă o sa îmi dea alți rami la fel sau dacă îmi da banii înapoi!

Insa dacă îmi da banii înapoi, tare as mai testa un lucru, sa iau tot HyperX Fury beast dar la 6000mhz, găsisem eu la un preț foarte ok, adică cumva sa ma pun pe seama faptului ca totuși sa fie ok ramii de la HyperX dar numai ca poate am avut eu un mic ghinion cu acest kit (sa zicem) deși și asa ar părea ciudat, dar în fine.
Totuși as încerca pentru ca mmna, dacă nu era specificat de producător ca fiind compatibil mai ziceam dar asa specifica, cu cod cu tot și totuși poftim...
De asta zic ca mi se pare ciudat, dacă nu cumva sa fie vreun update de bios sau ceva și eu trimit ramii degeaba, dar asta este, trebuie sa o verific și pe asta și cu ocazia asta dacă tot (poate) o sa primesc banii înapoi, îmi iau de care ti-am zis mai sus și cel puțin știu ca sunt alți rami noi și pe deasupra dacă ar fi sa fie de la update-ul de bios, ar trebui sa meargă chiar și dacă sunt de data asta la 6000mhz.
Deci ceva ceva trebuie sa se întâmple, ca m-am uitat pe YouTube, am cautat expre oameni care au placa mea de baza și ramii și le merg, mmna.
Hai sa zicem ca poate oi fi avut eu ghinion cu acest kit.

Deci (ca un PS), se zicea ca gigabite și Asus au făcut doua greșeli în producerea de placi de baza ddr5, gigabite cică a făcut o greșeală cumva minora, remediabila printr-un update de bios iar Asus a făcut o greșeală foarte grava iremediabila prin update decat prin refacerea placilor (acum ca o fi și modelul meu de placa sau nu, nu știu, dar este vorba de gigabite și Asus).
Cica Asus o fi montat ceva o piesa ceva invers (cred ca se refera ca minusul l-a pus la plus și invers, un loc sa fie plus la plus și minus la minus). (Asta fiind la Asus)

La gigabite cică au pus un update de bios ce cumva nu recunoștea, nu era placa de baza compatibila cu majoritatea tipurilor de ram ddr5 și cică au remediat asta printr-un update de bios (care nici ala cică nu a rezolvat de tot problema dar marea majoritate este rezolvata).
Acuma eu vad ca sunt de toate 3 updateuri de bios, F4, F5, F6.
Nu știu ce update am eu și cum as putea sa îmi dau seama din moment ce nu pot întra în bios, dar la ultimul update F6 scrie ca (Îmbunătățiți compatibilitatea pentru GSkill DDR5 4800~6000+ MHz) dar pentru g skill dar este la ultimul update F6

La penultimul F5 scrie asa (Îmbunătățiți compatibilitatea DDR5 XMP 5600~6200MHz).

Pana la urma nu cred ca ar avea totuși asta vreo relevanta, ca iar nu înțeleg o chestie, eu știu ca dacă cumperi o memorie de 5600mhz și o pui pe o placa ce suporta nativ 4800mhz și NU activezi XMP, atunci acea frecventa de 5600mhz o sa ruleze la 4800mhz și cum ar fi ai dat banii degeaba când puteai sa cumperi direct de 4800mhz și poate avea sa fie și mai ieftin.

Eu știu ca asa se întâmplă, dar totuși merge, bootează, nu știu ca la cazul menționat mai sus cu mhz sa facă 4 beepuri.
Deci nu cred totuși ca aici ar fi problema. Dar în cazul asta ce sa mai fie nu știu.

Totuși rămâne de văzut, am sa iau memoriile zise, dacă nu merg, fac update de bios, dacă tot nu merge, nu am ce face, ma duc la Bacău Bitlink și aia e.

| catalin542000 explică (pentru NLS):

Si referitor la "3)". Pai nu trebuie sa te uiți la memorii ce placi de baza suporta, te uiți la placi de baza ce memorii suporta.

Iar memoriile astea zise de tine le suporta, le am găsit scrise în acea lista mare de memorii compatibile pe placa de baza printre care se afla și ce am luat eu.

Dar totuși și adata are hynix memorii, nu se mai pune problema ca ar trebui sa fie Samsung? Ca din lista aia numai corsair vad ca are Samsung.

Bine ca eu normal chestiile astea nici nu le bag de seama măcar, ca i Samsung, ca i hynix dau ce o fi, sunt memorii sunt făcute trebuie sa meargă, mai scrie și ca sunt compatibile, ce sa mai. Acuma ce sa zic.

| Trixt3r a răspuns:

Da.