| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am 2 module de 16gb ram ddr5 5600mhz de la hyperx fury beast.

PC-ul în cazul în care nu setez XMP ca să meargă la frecventa de 5600mhz, se aprinde? Adica bootează?

Sau neapărat trebuie sa faci cumva sa intri în bios sa setezi frecventa și apoi poți porni pc-ul?

Întreb pentru ca mie îmi da 4 beepuri de eroare deși am o placa de baza GIGABYTE z690 UD AX și de schimbat am schimbat placa de baza cu una la fel, deci degeaba, dacă scot memoriile tot aceleași 4 beepuri am. Deci nu știu ce să zic, eu părerea mea este ca memoriile sunt defecte, deși este cam ciudat amândouă să fie defecte dar le-am testat și pe rand, pe fiecare slot, separat, nimic. De asemenea eu știu ca atunci când pui o memorie de mhz mult mai mult, adica un mhz de oc dar totuși nu activezi profilul xmp ca să îți meargă acel mhz oc, știu ca tot ar trebui sa se aprindă și sa meargă pc ul numai ca acea memorie de 5600mhz în cazul meu dacă nu ii activez xmp o sa meargă la 4800mhz dar ar trebui sa meargă pc ul zic, nu sa am 4 beepuri de eroare. Deci nu știu ce sa zic. Ma înșel eu cumva în ceea ce am zis?

7 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Nu am folosit rami la 5600mhz inca, dar in momentul in care pui placutele de rami, ele trebuie sa mearga la frecventa de baza fara OC/XMP si fara sa-ti bipaie, XMP-ul vine dezactivat by default.

Daca era de la rami, la placile gigayte eroarea este un singur bip lung. Sau unul lung si 9 scurte.
Tu spui 4 beepuri, este 1 beep lung si 3 scurte? daca da, atunci nu recunoaste placa video.

| catalin542000 a răspuns (pentru Trixt3r):

Am rezolvat problema. Cu beepurile, erau 4 beepuri normale, atât, ulterior văzând la ledurile de stare de pe placa de baza ca rămânea aprins pe SDRAM.

Am rezolvat problema cu un update de bios prin Q-flash (adica am dat procesorul și ramii jos) și am făcut update-ul doar cu stick-ul.

După ce am făcut update-ul, am reușit sa booteze în bios și de acolo sa ii bag windwosul și totul este cum trebuia sa și fie la normal.

| catalin542000 a răspuns (pentru Trixt3r):

Siii, nu avea cum sa fie placa video pentru ca am testat o într-un sistem mai vechi și merge.

Era de la rami ca după i am scos și am pornit asa pc ul și tot 4 beepuri de eroare erau, de I nu s-a schimbat eroarea.

Eu dupacate am vazut(ma refer la faptul ca am văzut diferitele tipuri de coduri de eroare) eu de 4 beepuri știam ca este pentru ram nu de unul lung.

Chiar țin minte acum 15 ani când mi-am asamblat primul pc de nu știam dacă merge sau nu fără ram, nu i-am luat ram (aia e, atâta m-a dus capul) și țin minte ca tot 4 beepuri erau).

Acuma și ledul de stare al plăcii de baza vedeam ca se Oprea și rămânea rosu aprins într-una pe SDRAM.

Am rezolvat problema pana la urma cu un update de bios prin Q-flash (adica am scos procesorul și ramul) și am făcut update-ul doar cu un stick.

Noroc ca mi-a trecut asta prin cap în al 13-lea ceas ca altfel dacă nu, aveam iar sa mai aștept pana sa mi se schimbe ramii, pentru ca am crezut ulterior ca ramii sunt defecți (deși mi se părea ciudat ca ambii moduli sa fie defecți dar ma rog se poate intampla) și deja le făcusem bagajul și întrarea la garantie, asteptam curierul. Numai ca, ne ajungând curierul sa ia ramii plus ca am văzut și un clip cu un om care avea aceeași problema și după update i-a mers pc-ul (atâta diferenta era ca el avea amd dar asta este irelevant) am zis hai sa încerc și eu pana nu pleacă ramii ca dacansunt buni, iar aștept după degeaba...
Si am făcut update-ul și aia a fost, a mers după, am întrat în bios și din bios am pornit instalul pentru win 11 și aia a fost.

Am mai și așteptat degeaba sa schimb placa de baza crezând prima data ca ea este defecta.

În total am pierdut, am stat cu piesele în mana 10-11 zile. Măcar bine ca am rezolvat-o odată.

Chiar nu ma asteptam sa fie de la update-ul de bios, mai ales ca fiind o placa dedicata pentru xmp pentru frecvente mari, ma așteptăm în teorie sa meargă din prima nu sa trebuiască sa ii fac eu asa ceva(adica update-ul de bios dar ma rog în fine).
Si chiar și asa, eu știam ca dacă pui o frecventa cu mhz mai mare decât trebuie, memoria o sa fie limitata la mhz-ul nativ al procesorului suportat dar totuși chiar și asa, sistemul sa ruleze nu sa dea 4 beepuri.

Stau și ma gândesc oare, dacă băgăm memorii de 4800mhz din prima care nu implica xmp din start, oare ar fi mers? dar ma repet, chiar și dacă băgăm și de5600mhz în cazul meu, avea sa se limiteze la 4800mhz deci tot nu vedeam unde era problema și în teorie ar fi trebuit sa fi mers din prima fără sa fac update de bios.

Ma rog, astea sunt gândurile mele, ce gândesc eu cumva din curiozitate și ce am reușit eu sa deduc, oricum măcar am rezolvat treaba.

Mmna, era și culmea, scria și pe site-ul producătorului gigabite ca este compatibil tomul cu placa, dar le-a fost sila sa scrie și faptul ca trebuiește update de bios făcut! În fine...

Ca și asa văzusem pe 12900-teul K o lacrima pe el de curgea, am zis "Doamne, minune Dumnezeiasca", o fi de la statul prea mult pe dreapta?

| Trixt3r a răspuns (pentru catalin542000):

Nu are legatura XMP-ul, trebuia sa mearga din prima la frecventa de baza.

Am cautat sa vad codurile de beep-ing, se pare ca la gigabyte cu AMI Bios exista si :
"4 short beep :Real Time Clock malfunction.
This is a tricky one, for most people it helps to reseat both the CMOS Battery and the graphics card."

Eu stiam doar de 1 long beep and 3 short beep care sa descrie 4 beepuri si anume placa video. Am mai invatat ceva.

https://www.pcspecialist.co.uk/......eps.60980/

| catalin542000 a răspuns (pentru Trixt3r):

Mmm cine stie, poate fiecare placa de baza are beepurile ei, desi stiu ca in general sunt cam la fel, in fine.
Pai asa ma gandeam si eu ca nu are cum XMP-ul sa aiba vreo legatura cu problema in cauza dar folosind pentru prima data xmp si fix in acelasi timp s-a intamplat ca pentru prima data sa am si problemele astea, am inceput sa scot motive. In fine, am rezolvat-o cu updateul acela de bios cu procesorul si ramul scos. Acum iti trimit mesajul de pe noul pc!
https://imgur.com/a/AZoW3if

| Trixt3r a răspuns (pentru catalin542000):

Beepurile sunt diferite in functie de producator, nu de modelul placii.

Ma bucur ca ai rezolvat, asta-i important, sa-l folosesti sanatos!

| catalin542000 a răspuns (pentru Trixt3r):

Asa de producator doream sa zic. Ca daca gigabyte are sa zic 100 de placi, fiind toate gigabyte beepurile o sa fie aceleasi la fiecare model de placa gigabyte.

Multumesc!