| xomic a întrebat:

Salut, am o problema cu pc-ul. Mă jucam aseară gta și dintr-o data s-a făcut ecranul maro. Nu am băgat de seama așa ca l am închis și am stat pe telefon. Azi am deschis pc-ul și am zis sa dau un meci de lol. După vreo 5 minute de jucat mi s-a întâmplat același lucru, s-a făcut ecranul maro. Știe cineva ce înseamnă asta? De ce mi se întâmplă? Etc. Mulțumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| SantalPorcocale a răspuns:

Probabil ii de la placa video, nu stiu sa zic sigur.
Cel mai bine te cari cu el la un pc service.

| BlueRoby35 a răspuns:

Daca ai Windows 10 atunci ecranul maro inseamna ca ai driverele de la cardul de grafica corupte sau foarte vechi.

Dezinstaleaza si reinstaleaza-ti driverele de la cardul de grafica pe care il ai. Asta ar fi doar o solutie.

Ecranul maro ar mai putea insemna card de grafica stricat, alte drivere sa faca conflict daca nu ai instalat bine sau supra incalzire.

Daca faci overclocking atunci ti-as recomanda sa te opresti.

Daca ai reinstalat driverele de la cardul de grafica si tot ai ecran maro, ar fi bine sa incerci sa iti schimi pasta termala de pe CPU. Cauta pe google cum sa procedezi, dar ai grija.

Poti sa verifici sa vezi daca tii se supra incalzeste calculatorul inainte sa schimbi pasta termala, cu programul Core Temp: https://www.alcpu.com/CoreTemp/ sau alt program compatibil cu piesele tale de calculator, si cu acelasi program poti sa si verifici daca nu ai prea mare influx la voltaj ca ar putea ca si aia sa fie problema.

Temperatura intre 40-50 de grade fara nici un program deschis este normala. 60 de grade cu browser si cateva programe este normal. Cand deschizi jocuri tot este normal sa ajunga si la 70-80 de grade. Dar daca fara programe deschise ai mai mult decat 40-50 sau maxim 60, atunci ar insemna problema cu pasta termala sau nu iti merge bine fan-ul de la cardul de grafica de la mizerie, praf etc.

| xomic explică (pentru BlueRoby35):

Folosesc windows 7, când aprind pc-ul merge totul Normal, pana când vreau sa intru în desktop, se face tot ecranul negru.

| BlueRoby35 a răspuns (pentru xomic):

Incearca sa intrii in safe mode. Daca iti merge in safe mode atunci inseamna ca este problema cu unul dintre programele care le ai sau driverele. Apasa F8(F2 sau F12 depinde de ce fel de BIOS ai) inainte de ecranul de logare la intervale de 1 secunda. Ar trebui sa se deschida menuil Advanced Boot Options, din care sa alegi Safe Mode si sa iti verifici driverele.