| Alex07291999 a întrebat:

Am un pc vechi... din octombrie, nu l-am mai folosit. Ultima dată l-am pornit acum 2 luni, doar pentru un sfert de oră. Acum, cand l-am pornit, nu se mai aprinde. Are următoarele simptome:
-unitatea porneste normal, exact ca inainte, dar nu se aprinde monitorul, nu imi apare nimic pe ea
- ea ar da semne ca ar încerca să se aprinda (se aud unele sunete care se auzeau cand se aprindea).
- am incercat sa ii dau testare, dar degeaba.
Ce imi sugerat sa fac? Un raspuns va rog frumos! Sau din ce cauza se comporta asa?
Multumesc!

4 răspunsuri:
| vidiinho a răspuns:

Iti recomand un CMOS reset, recomandat si altei persoane nu cu mult timp in urma.

Pune sursa pe off, scoate cablul din ea sa nu mai aiba curent. Incearca sa muti memoria RAM dintr-un slot in altul, apoi scoti bateria de la BIOS afara si o lasi 1 minut. Dupa care o pui inapoi, dar nu conecta pcul la sursa de curent, apasa pe butonul de power de 3 ori (da, fara curent) dupa care bagi cablul in sursa, switch ON si pornesti pc

| Alex07291999 explică (pentru vidiinho):

Ok, multumesc. Am sa incerc.

| Alex07291999 explică (pentru vidiinho):

Boss, a pornit dar imi scrie in felul urmator. " disk boot failure, insert system disk and press enter" ce CD imi cere? Sau ce sa mai fac

| vidiinho a răspuns (pentru Alex07291999):

Pornesti pc-ul si intri in BIOS (de obicei e tasta DEL sau F2, tot spamezi pana intra), dupa care te duci la "Boot" si la boot option #1 pui HDD-ul pe care e instalat windows-ul (daca e instalat) daca nici asa nu porneste..va trebui instalat un sistem de operare pe el, inseamna ca nu are, sau fisierele scestuia sunt corupte.