| liviutz_1941 a întrebat:

Salut am un calculator din 2009 dar pana acum nu am avut nici o problema sa oprit normal, cand am incercat sa i dau drumul nu a mai pornit de fapt unitatea a pornit dar nu se aprindea monitorul ce s-a intamplat de fapt si ce e de vina, va multumesc daca ma ajutati

5 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Daca scoti placa video (numai daca nu e integrata pe placa de baza e ) din slot incepe sa piuie?
Daca scoti memoriile RAM incepe sa piuie?
Daca raspunsul la cele 2 intrebari este da atunci nici placa de baza nici memoriile nu au nimic.
Pentru a testa restul citeste si celelalte comentarii.
Daca tot nu iti merge incearca si cu o sursa de tensiune a unui prieten (numai in cazul in care nu ai probleme cu tensiunea alimentarea si cablul de la monitor).
Daca te intereseaza si alte Tutoriale PC, uite aici unele destul de faine: http://www.tutorialepc.ro

| whitehair a răspuns:

Hai sa le luam pe rand:
1.Verifica:
-cablul de tensiune(alimentare) al monitorului
-cablul de conexiune intre computer si monitor
-Placa video sa fie bine introdusa in slot
-Toate cablurile interioare sa fie introduse bine si corect in mufele aferente, cu mentiune speciala pentru alimentarea placii de baza(daca e afumata catusi de putin schimba sursa)
-daca tot ce ti-am spus pana aici este OK mai exista doua variante, si anume: nu trece testul de memorie, probeaza cu o placa de memorie de acelasi tip(DDR, DDR 2 sau DDR3), si ultima varianta, mult mai putin probabila, a"picat HDD-ul.Eu cred ca de vina sunt memoriile, sau cel putin una din ele.Multa bafta!

| daniEL88 a răspuns:

Verifica cablurile, sau eventual placa video sa miscat in interior si nu face contactul cum trebuie.

| ionutz24_2810 a răspuns:

Cablul de alimentare a monitorului este prost facut ma refer la mufa care se conecteaza in spate ...incearca sa pui cablul in pozitie verticala... mi s-a intamplat si mie de fapt chiar a facut scurt dar nu cred ca e cazul

| DanielutzaJD a răspuns:

Poate ai inchis monitorul de la butonhee hee daca nu, nu te pot ajuta scuze, dar totusi incearca poate ai monitorul inchis