| Marcian a întrebat:

As dori sa-mi cumpar un calculator desktop nou iar procesorul pe care il doresc este un AMD FX 4170 quad core 4, 2/4,3 gh.
Intrebarea mea este in legatura cu celelalte componente, in special placa de baza si cea video. Care sunt din aceeasi liga cu procesorul numit astfel incat sa nu am disproportii de putere de calcul intre componente (sa nu am situatii in care sa nu pot folosi o componenta la potentialul maxin din pricina "slabiciunii" altora)?
Va multumesc anticipat si as dori o parere doar daca aveti un pic habar (nu trebuie sa fiti neaparat experti, desi as apreciaza) deoarece este o investitie importanta si nu sunt destul de instarit sa arunc cu bani pe fereastra happy. De-asemenea, as aprecia mai mult de o singura opinie la componentele in cauza.

Răspuns Câştigător
| AndreiRoll a răspuns:

Salut, intra pe www.pcgarage.ro si du-te la MyGarage. Fa-ti cont si fa un thread in care sa zici care este bugetul maxim, pentru ce il folosesti si baietii aia iti vor da piesele perfecte pentru buget, poate chiar un procesor mai bun. (mai bine iei un Intel decat un amd)