| anonim_4396 a întrebat:

SALUT.Joc cs de mult si as vrea sa stiu de ce am lag cand is multi playeri pe server, cand is putini merge perfect. Poate sa fie de la net? trebuie sa maresc viteza? am router clicknet romtelecom.Sau poate sa fie de la placa video, ii de 64mb. Ajutati-ma daca stit

Răspuns Câştigător
| genutz a răspuns:

Nu nu este.big grin

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Poate fi și de la net. Dacă ai spune ce abonament de net ai și pe ce tehnologie (informațiile le găsești în contract) ți-aș putea spune precis.
Însă, de regulă, aceste probleme apar mai puțin de la net pentru că jocul în rețea implică doar câteva ping-uri în ceea ce privește utilizarea internetului.
ÎNSĂ, utilizatorii consumă foarte multă memorie cache care, atunci când e depășită, începe să fie simulată pe hard-disk și pentru asta e folosit intens microrpocesorul.
Soluție: Ia-ți un calculator mai puternic cu procesor și memorie cache mai mare.
Dacă nu îți permiți alt calculator, caută să nu ai usage mare la resurse când pornești serverul. Închide cât mai multe procese non-esențiale.

Internetul și Placa video nu au prea mult de-a face în treaba asta. Dacă jocul pornește, e clar că placa video face față. Și dacă merge cu câțiva useri, e clar că și netul face față.
Problema e la celelalte resurse.

Numai bine.

| genutz a răspuns:

Nu merge pentru ca is prea multi pe retea si se aglomeareaza server-ul. Si nu trebuie sa ai deschise prea multe in bara care necesita internet. Incearca sa ai cat mai putine in bara.

| AcS a răspuns (pentru genutz):

Nu ii de la net sau placa video?

| AcS a răspuns (pentru genutz):

Deci nu ii de la net sau placa video?

| genutz a răspuns (pentru AcS):

Nu nu este.big grin