| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema, acum 1 zi am bagat un virus in pc fara sa stiu deoarece mergea ok pc-ul.Azi dimineata cand am vrut sa intru pe pc vad ca nu mai am internet si e modificata tema la windows. Astazi am reinstalat windows-ul si mergea foarte bine pana acum cand am vrut sa il sting. Bun am dat shut down, s-au inchis programele si aparea cum se inchide (shuting down) a aparut ceva de scria niste chestii si era fontu albastru, s-a inchis pc-ul apoi dupa 2 secunde s-a deshis singur si cand aparea acolo "starting windows" a inceput sa vibreze volanul. Ce as putea face sa scot acel virus?
Se poate raspandi prin cablul de la internet?

Răspuns Câştigător
| TheQuestioner a răspuns:

laughing pei nu crezi ca ai putea sa folosesti un antivirus inainte de a reinstala windowsul? Ce descrii tu, destul de vag, seamana cu : 1 faptul ca se supraincalzeste si trebuie curatat calculatorul; 2 ai avut parte de un shut down fortat; 3 virus desi nu cred sincer, dupa ce povestesti tu pe acolo. Ar fi bine sa faci o scanare in profunzime totusi.
P.S. logic ca poti sa iei virusi de pe net laughing, cred ca e singura modalitate, doar daca nu e vorba de un stick sau cd virusat big grin Accesarea unui site cu ads, un click dat gresit, ai descarcat o poza sau ceva, se instaleaza prin fisierele temporare (daca le permiti ); sunt atatea moduri posibile.