| spiker2222 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul.De curand am reinstalat windows 7 si acum nu imi mai merge nici un joc.se incarca si cand dau play spune: "your system does not supported 3d graphics please check in your hardware end try again". Nici macar counter nu imi mai merge.Din ce cauza sa fie.Sa nu fi instalat programele? Unii spun ca e de la direct x am directx11 sau ma rog asa scrie.Imi mergeau toate jocurile acum nu mai merg si nu stiu de ce.Va rog ajutati-ma.Dau funda +vot.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Placa ta grafica si anume Standard VGA Graphics Adapter nu are suport pentru grafică 3D, ea functioneaza doar cu ajutorul driverului VGA 2D de bază din Microsoft. Deci, treci inapoi pe XP daca vrei sa te joci.

Intra aici http://www.ma-config.com/en click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.

11 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Intra in start ->in run scrie->dxdiag, aici da click pe tabul Display si aici ai datele despre placa video. Posteaza aici datele sau fa print screen.

| spiker2222 explică (pentru neluL):

Astea sunt datele

| spiker2222 explică (pentru neluL):

Daca instalez acela o sa mearga?

| neluL a răspuns (pentru spiker2222):

Nu! Iti actualizezi toate driverele ->le aduci la zi!

| spiker2222 explică (pentru neluL):

sad

| neluL a răspuns (pentru spiker2222):

Pai nu poti dintr-o caruta sa faci OZN doar cu un software! big grin

| spiker2222 explică (pentru neluL):

happy =) big grin

| neluL a răspuns (pentru spiker2222):

Placa ta grafica si anume Standard VGA Graphics Adapter nu are suport pentru grafică 3D, ea functioneaza doar cu ajutorul driverului VGA 2D de bază din Microsoft. Deci, treci inapoi pe XP daca vrei sa te joci.

Intra aici http://www.ma-config.com/en click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.

| Antyss08 a răspuns:

Ai instalt drivere la placa video?
Ce placă video ai?

| spiker2222 explică (pentru Antyss08):

Pai am procesor Intel(R) Pentium (R) cpu b960 si la driver standard vga graphics adapter.Tot asa am avut si atunci si acum nu mai merge. Display de 1366x768 dar nu stiu de ce imi scrie la direct x asa:
1)DirectDraw acceleration:not availible
2)Direct3d acceleration :tot asa
3)agp texture acceleration:not availible
E normal?

| Antyss08 a răspuns (pentru spiker2222):

Ai instalt drivere la placa video?

| spiker2222 explică:

Deci scrie :
name:standard vga graphics adapter
manufactured:standard display type
chip type:Intel (R)Sandybrdge mobile gaphics chipset
DAC type:8 bit
total memory :n/a
display mode:1366x768(32 bit)(1hz)
monitor generic PnP
Drivers:vga