| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Am un Laptop ce are un hard Disk de vreo 4 ani cam așa.
Problema este ca in ultima perioada am tot instalat jocuri de pe steamunlocked sau alte siteuri și se misca cam greu.
Poate sa se defecteze de tot din cauza asta?
Sau e de la vârsta lui?

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E uzura. Fa un scan cu crystal disk sau hd sentinel sa vezi integritatea hard-ului.

| Anonim7391 a răspuns (pentru Wr3nch):

Acm nu mai pornește deloc laptopul
Oare Dc sa uzat? Sau este deja ars dacă pornește dar se încarca de 2 ore

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonim7391):

Daca palpaie o bara alba in stanga sus e corupt Windows-ul.

| Anonim7391 a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu pâlpâie nimic cred ca s-a dus hardul de tot

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonim7391):

Il schimba la orice service decent. Alegi cat de mare sa fie cel nou plus vreo 50-100 manopera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

4 ani nu e o varsta atat de inaintata pentru un HDD. Incearca o defragmentare si curata sistemul cu CCleaner si vezi daca observi o diferenta, ar trebui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dezinstalează programele pe care nu le folosești, șterge istoricul din browser, curăță hard-disk-ul, șterge Prefetech history și dă-i optimizare generală cu Tune Up Utilities.

| Anonim7391 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai astăzi când l-am pornit efectiv laptopul nu mai pornește are o imagine negra.
Cred ca ar trebui înlocuit și nu inteleg Dc s-a stricat