| Anonimat10 a întrebat:

am un pc Intel Pentium Dual Core Cpu E5800 3.20 ghz 3gb ram DDR2 si un NVIDIA GT 730 2gb. Intrebarea este ce placa video sa imi iau noua compatibila cu acest procesor si cati gb ram sa mai adaug (am numai doua sloturi pentru ram) fiindcă mi se pare ca 3 gb este cam putin pentru 2018? Multumesc dau funda.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Deci placa de baza MSI G31TM-P21.
Socket 775 LGA ( procesoare celeron, core2 si pentium ).

Maxim 8 GB RAM ( 2 module de 4 GB fiecare ).
Frecvente RAM suportate : 800 si 667
Tip RAM : DDR2

PCIe x16 v2.0 ( compatibil teoretic cu orice placa video PCIe de pe piata, totusi interfata 2.0 reprezinta un bottleneck pentru placile video puternice ).

Procesorul nu prea are rost sa il upgradezi... tot ce e compatibil e relativ cam la fel de slab. Cel mai bun compatibil e Intel Core 2 Quad Q9650.

Tinand cont ca ambele sloturi pentru RAM sunt ocupate... Poti inlocui modulul de 1 GB cu unul de 2 GB, pentru un total de 4 GB ( ce as spune ca este minimul pentru 2018, dar pentru acest PC este oarecum suficient ). Daca vrei, poti upgrada la 6 ( 4 + 2 ) sau 8 ( 4+4 ).

5 răspunsuri:
| TrustMeIKnow a răspuns:

Trebuie schimbat tot...
In primul rand ai RAM DDR2, aceia nu mai sunt folositi de ani de zile, DDR4 sunt cei mai uzuali si DDR3 sunt mai de buget, dar DDR2 sunt OLD af.
Apoi ai GT 730, foloseste o interfata: x16 2.0, cele din ziua de azi sunt x16 3.0 cele mai folosit, din multe motive, vrei o comparatie cauta pe google.
Intel E5800 a fost lansat prin 2010... 2010! ar trebui sa iti zica ceva.

Daca vrei sa iei ceva nou, cel mai posibil sa nu fie compatibil nici macar cu placa de baza, nu neaparat compatibil dar sa nu ofere performanele care ar trebui sa le ofere pe o placa de baza de generatie noua.

Iti recomand un sistem nou, ce ai tu acolo sunt sisteme pe care le cumperi second hand cu 300 ron ..maxim.

| Anonimat10 explică (pentru TrustMeIKnow):

Faza e ca as vrea sa mai raman cu pcul asta pana in 2019 2020 sistemul a fost facut in 2010 dupa in 2014 am luat prima placa video gt 730 avand in vedere ce preturi sunt pentru un pc cat de cat mai bine mas indrepta spre un xbox one s fiindca este mai ieftin.

| TrustMeIKnow a răspuns (pentru Anonimat10):

Te cred, dar ti-am zis...la ce componente ai pe el este greu sa gasesti o compatibilitate intre toate piesele, totusi cu 1500-2000 RON iti iei un pc decent, la care poti face upgrade in viitor (luand in considerare ca RTX va costa 490$) adica un 1080TI va fi mult mai ieftin dupa lansarea generatiei noi, asta a fost doar un exemplu, nu zic ca cu 2000 RON iti faci sistem cu 1080 TI laughing.
Dar zic ca cu un buget de pana in 2000 RON daca mai stai cateva luni sa scada preturile si sa apara ofertele, o sa iti poti face un sistem foarte decent, poate mai mult de atat.

Daca crezi ca merita mai mult un xbox one s pe care te poti juca doar... jocuri de xbox si nu o varietate mai larga gen jocuri care sunt pe Steam si nu le gasesti pe xbox atunci, cumpara xbox, este alegerea ta 100% aici.

| PainTech a răspuns (pentru Anonimat10):

Salut!
Nu ai specificat modelul placii de baza.
Toate componentele se pun pe placa de baza, nu pe procesor, nu pe rami. Compatibilitatea depinde EXCLUSIV de placa de baza.

| Anonimat10 explică (pentru PainTech):

Un MSI G71 MID1018 J24 asa scrie pe diku de drivere

| PainTech a răspuns (pentru Anonimat10):

Deci placa de baza MSI G31TM-P21.
Socket 775 LGA ( procesoare celeron, core2 si pentium ).

Maxim 8 GB RAM ( 2 module de 4 GB fiecare ).
Frecvente RAM suportate : 800 si 667
Tip RAM : DDR2

PCIe x16 v2.0 ( compatibil teoretic cu orice placa video PCIe de pe piata, totusi interfata 2.0 reprezinta un bottleneck pentru placile video puternice ).

Procesorul nu prea are rost sa il upgradezi... tot ce e compatibil e relativ cam la fel de slab. Cel mai bun compatibil e Intel Core 2 Quad Q9650.

Tinand cont ca ambele sloturi pentru RAM sunt ocupate... Poti inlocui modulul de 1 GB cu unul de 2 GB, pentru un total de 4 GB ( ce as spune ca este minimul pentru 2018, dar pentru acest PC este oarecum suficient ). Daca vrei, poti upgrada la 6 ( 4 + 2 ) sau 8 ( 4+4 ).